ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

هشدار اسرائیل به آمریکا در خصوص "غنی‌سازی ۹۰درصدی" در ایران

© Sputnik / A. Solomonov غنی سازی اورانیوم
 غنی سازی اورانیوم - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.11.2021
سرویس های اطلاعاتی اسرائیل اطلاعاتی را در اختیار آمریکا و چند کشور اروپایی قرار دادند که نشان می‌دهد ایران در حال آمادگی فنی برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۹۰ درصد است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از سایت " آکسیوس"، با استناد به دو منبع آمریکایی، سرویس های اطلاعاتی اسرائیل در هفته‌های اخیر اطلاعاتی را در اختیار آمریکا و چند کشور اروپایی قرار دادند که نشان می‌دهد ایران در حال آمادگی فنی برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۹۰ درصد است.
بر اساس این اطلاعات که از سوی اسرائیل به نمایندگان دفتر ریاست جمهوری بایدن داده شده است، ایران می تواند طی چند هفته به چنین سطح بالای غنی سازی دست یابد.
از اورانیوم دارای غنای 90 درصد می توان برای ساخت سلاح هسته ای استفاده کرد. دفتر نخست وزیری و وزارت خارجه و وزارت دفاع اسرائیل از تفسیر این خبر خودداری کردند.
وزیر خارجه اسرائیل: ایران جهان را فریب می دهد - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.11.2021
وزیر خارجه اسرائیل: ایران جهان را فریب می دهد
گفتنی است که در ماه ژوئیه ، حسن روحانی رئیس جمهور آنزمان ایران اعلام کرده بود که ایران قادر به غنی سازی اورانیوم تا سطح 90 درصد است. این سطح از غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند ایران را از هر زمان دیگری به مرز ساخت بمب هسته‌ای نزدیک کند. غنی‌سازی در این سطح برای ساخت بمب هسته‌ای لازم است.
مقامات اسرائيلی در هفته‌ها و ماه‌های اخیر بارها در داخل و در سفر به خارج مخالفت خود را با احیای برجام اعلام کرده‌اند و می‌گویند برجام برای جلوگیری از بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران ناکافی است. اما موافقان برجام می‌گویند که خروج از این توافق بود که منجر به پیشروی اخیر برنامه هسته‌ای ایران شده است.
قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.
دستور بایدن برای آزادسازی ۵۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.11.2021
دستور بایدن برای آزادسازی ۵۰ میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک
در ماه مه 2019، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه و کنار گذاشتن محدودیت در تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد.
در عین حال، توافق هسته ای فقط شامل استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 و غنی سازی اورانیوم در سطح 3.67٪ می شد. در تاسیسات هسته ای در فردو و نطنز، در حال حاضر 492 دستگاه IR-2M نصب شده است که از قبل گازرسانی شده و 492 سانتریفیوژ دیگر از این نسل در حال نصب است. دو آبشار کامل سانتریفیوژ IR-4 نصب شده و زیرساخت ها برای دو آبشار سانتریفیوژ IR-6 در فردو در حال نهایی شدن است.
در پایان سال 2020، قانون "اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها" در ایران به اجرا درآمد که به معنای تشدید فعالیت های هسته ای برای دستیابی به رفع تحریم ها علیه کشور بود: تولید اورانیوم غنی شده بالای 20٪ )، استفاده از سانتریفیوژهای قدرتمندتر (هزار سانتریفیوژ IR-2M و حداقل 174 سانتریفیوژ IR-6 ) و قطع دسترسی های تکمیلی آژانس انرژی هسته ای در صورتی که تهران نتواند آزادانه نفت را معامله کند و معاملات مالی انجام دهد.
در ژانویه 2021، دانشمندان هسته ای ایران غنی سازی اورانیوم را به 20 درصد رساندند. در 23 فوریه 2021، ایران دسترسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای را محدود کرد. تهران سه ماه به آمریکا فرصت داد تا تحریم ها را لغو نماید تا دسترسی بازرسان آژانس انرژی هسته ای به برخی از تأسیسات هسته ای مجددا برقرار شود.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала