نخبگان برای مهاجرت از ایران باید مالیات سنگین بپردازند +عکس

CC BY 4.0 / IRNA / نخبگان برای مهاجرت از ایران باید مالیات سنگین بپردازند +عکس
نخبگان برای مهاجرت از ایران باید مالیات سنگین بپردازند +عکس - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.11.2021
Telegram
دریافت مالیات سنگین برای ممانعت از خروج نخبگان ایران از کشور با انتقاد کاربران در صفحات اجتماعی همراه شده است.
به گزارش اسپوتنیک، روزنامه دولتی ایران در یادداشتی با اشاره به خروج نخبگان از کشور نوشت: "کلیه افرادی که به‌عنوان نخبه در کشور ثبت می‌شوند باید از نظر شغلی، وضع تضمین شده‌ای داشته باشند و نهادهای ذی ربط، مثلاً بنیاد نخبگان باید با استفاده از سهمیه فوق، قبل از اتمام فعالیت علمی-مهارتی نخبگان، مقدمات شغلی تمامی ایشان را در تناسب با رشته و سابقه آنها فراهم آورد و نتیجه را ثبت و در تمامی مراحل، مشکلات احتمالی پیش روی نخبگان را پیگیری و رصد کند و خود را درباره آن مسئول بداند.
اعضای هیأت علمی مراکزی که ارتباط وثیقی با نخبگان دارند باید در ازای معرفی نخبگان به مراکز کاری داخلی و همکاری در تثبیت جایگاه متناسب نخبگان، از مشوق‌های جدی برخوردار باشند و بر عکس، در صورت "بی‌تفاوتی محسوس و معنادار" در این باره، چه رسد به "همکاری نامتعارف" برای انتقال نخبگان به خارج از کشور، هزینه‌هایی پرداخت کنند. مشوق‌های قبلی نخبگان، از جمله معافیت سربازی باید به ‌شکل کارآمدتری بازنگری شود تا به ‌عنوان یک مانع برای آغاز به‌کار نخبگان تلقی نگردد. همچنین دستگاه‌هایی که از نخبگان استفاده می‌کنند باید به ازای نخبگانی که جذب می‌کنند از سهم بهتری برای دریافت اعتبار و به ویژه اعتبار لازم جهت فعالیت‌های توسعه‌ای برخوردار باشند.
جدایی از این موضوع، نخبگان غیرجوان یا نخبگانی که قبلاً از سهم مناسبی در کشور برخوردار شده‌اند، مانند پزشکان متخصص معتبر، در صورتی که تمایل جدی برای مهاجرت دارند، باید مالیات سنگینی بابت استفاده از امکانات کشور در طی سال‌های رشد و اعتباریابی خود پرداخت کنند و این مالیات باید به‌ صورت مستقیم صرف توسعه آموزش و پژوهش مراکز خوش سابقه در تربیت نخبگان گردد."
کاربران نسبت به این خبر واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. عده‌ای عنوان می‌کنند آنجا چیزهایی است که در ایران برایشان فراهم نشده و به همین دلیل است که ترجیح به رفتن دارند. هزینه‌های تحصیل را هم خودشان می‌دهند حتی با وجود سهمیه، شاید هزینه‌ها کمتر شود اما در آخر مجانی نمی‌شود، شاید هم هزینه‌ی اکسیژن یا تنفس آن افراد را می‌گیرند.
جمعی از کاربران نیز به این موضوع اشاره دارند که مسئولان به هر بهانه‌ای در تلاش برای گرفتن مالیات یا جریمه هستند، در روز‌های اخیر شاهد جریمه برای تردد‌های شبانه یا جریمه‌های سنگین برای استفاده بلند‌مدت مصرف کنندگان گاز در زمستان حالا هم مالیات برای مهاجران. بر خلاف نظرات مخالف سایر کاربران، کاربرانی با ایجاد این مانع و خروج نخبگان از کشور ایران موافق هستند و عقیده دارند نمی‌شود مردم عادی مالیات بدهند و یک نفر پزشک شود و در نهایت مهاجرت کند و برای خارجی‌ها خدمت کند و مالیاتی برای وی در نظر گرفته نشود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала