تخت روانچی در کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌ های کشتار جمعی سخنرانی کرد

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / تخت روانچی در کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌ های کشتار جمعی سخنرانی کرد
تخت روانچی در کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌ های کشتار جمعی سخنرانی کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.11.2021
Telegram
دومین نشست کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌ های کشتار جمعی با سخنرانی دبیرکل سازمان ملل و رئیس کنفرانس، روز دوشنبه در محل دبیرخانه سازمان ملل در نیویورک آغاز به کار کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل، بیان داشت: سلاح‌ های کشتار جمعی تهدیدی برای حیات بشریت است و با توجه به سابقه کاربرد سلاح‌ های مزبور در منطقه و از جمله کاربرد سلاح شیمیایی توسط نیروهای تحت حاکمیت صدام در جنگ علیه ایران در دهه ۱۹۸۰، این خطر مخصوصا برای کشورهای خاورمیانه آشناست.
وی ادامه داد تاسیس منطقه عاری از سلاح‌ های کشتار جمعی تصمیم کنفرانس بازنگری ان پی تی در سال ۱۹۹۵ بود که از همه کشورها می‌ خواهد برای اطمینان از تحقق این تصمیم همکاری کنند و یکی از راه‌ های این امر در تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل منعکس شده است. البته لازم به تاکید است که فرایند کنونی آغاز شده تحت نظر سازمان ملل به هیچ وجه جایگزین فرایند مورد درخواست "ان پی تی" نخواهد بود؛ زیرا این دو فرایند مکمل هم و نه جایگزین هم می‌ باشند.
دبیرکل سازمان ملل متحد بازگشت به مذاکرات برجام در وین را مهم خواند - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.11.2021
دبیرکل سازمان ملل متحد بازگشت به مذاکرات برجام در وین را مهم خواند
روانچی اظهار کرد: برگزاری موفق کنفرانس البته مطلوب برخی نیست و در حالی که همه مدعوین از منطقه و چهار قدرت هسته‌ ای در کنفرانس شرکت می‌ کنند، امریکا و اسرائیل همچنان با آن مخالفت کرده و در نشست‌ های کنفرانس شرکت نمی‌ کنند. در چنین شرایطی، اولین راه رفع این موانع، الحاق اسرائیل به ان پی تی به عنوان عضو غیر هسته‌ ای و قبول بازرسی‌ های آژانس بر تمام فعالیت‌ های هسته‌ ای آن می‌ باشد. در اثر حمایت و چشم پوشی امریکا نسبت به برنامه هسته‌ ای اسرائیل است که تحقق منطقه عاری از سلاح‌ های کشتار جمعی در خاورمیانه غیر ممکن شده است.
نماینده ایران گفت: با توجه به وضعیت خاص خاورمیانه، مذاکره برای انعقاد معاهده مورد نظر بسیار زمانبر خواهد بود و در این فرایند بایستی هر گونه پیش شرط کنار گذاشته شده و با اجماع کارها را پیش برد. در این زمینه از میان برداشتن دو مانع فوق الذکر اولویت بسیار مهمی است. دامنه شمول معاهده، باید شامل سلاح‌ های هسته‌ ای، شیمیایی و میکربی باشد و تا زمان انعقاد آن تضمین های امنیتی لازم توسط قدرت‌ های هسته‌ ای به کشورهای خاورمیانه داده شود. در عین استفاده از سیستم‌ های موجود راستی آزمایی در خصوص سلاح‌ های هسته‌ ای و شیمیایی، باید توجه کرد که برای سلاح‌ های میکربی سیستمی هنوز مورد توافق قرار نگرفته است.
نماینده ایران در پایان با اشاره به تبعات مثبت انعقاد و اجرای این معاهده بر آمادگی این کشور برای هرگونه کمک در این راستا تاکید کرد.
وی همچنین با اشاره به برخی از بیانیه‌ ها برای اشاره به برنامه هسته‌ ای ایران تاکید کرد که ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ ای ایران توسط آژانس تائید شده و این بیانات ما را از توجه به تهدید اصلی که برنامه سلاح‌ های کشتار جمعی اسرائیل است، دور می کند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала