امیرعبداللهیان: غرب باید با رویکرد جدید و سازنده به وین بیاید

© Photo / IRNAحسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.11.2021
Telegram
وزارت امور خارجه ایران در خبری در کانال رسمی تلگرامی این وزارتخانه از گفتگوی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات وین خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک، حسین امیرعبداللهیان در تماس با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت که تهران، علیرغم عهد شکنی آمریکا و تروئیکا در برجام، با حسن نیت و جدیت در مذاکرات وین حضور می یابد و خواهان توافق خوب و قابل راستی آزمایی است.

وزیر امور خارجه ایران در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد: اگر طرف های مقابل آماده بازگشت به تعهدات کامل خود و رفع تحریم ها باشند، دستیابی به یک توافق خوب و حتی فوری امکان پذیر است.

امیر عبداللهیان گفت: علیرغم عهد شکنی آمریکا و سه کشور اروپایی در برجام ، ما با حسن نیت و جدیت در مذاکرات وین حضور می یابیم و خواهان توافق خوب و قابل راستی آزمایی هستیم. بازگشت به برجام در عمل باید به معنی پایبندی به تمام مفاد و محتوای آن باشد.
وزیر امورخارجه ایران با تشکر از تلاش های جوزب بورل بعنوان هماهنگ کننده گفت: روشن است که نتیجه نهایی در شش دور مذاکرات وین به دست نیامده، لذا تمام مواردی که لازم است مورد حل و فصل قرار گیرند از سوی تیم مذاکره کننده ایرانی مورد توجه قرار دارد. باید تضمین جدی و کافی وجود داشته باشد که آمریکایی که به آن اعتمادی وجود ندارد دوباره از برجام خارج نخواهد شد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.11.2021
امیرعبداللهیان: آمریکا مقصر اصلی وضع موجود است

وزیر امور خارجه ایران "با اشاره به رفتار متناقض آمریکایی ها و عدم تطابق حرف و عمل آنها" گفت: "کاخ سفید همزمان با اعلام آمادگی برای بازگشت به برجام ، در هفته های اخیر طی دو مرحله اشخاص و شرکت های ایرانی را تحریم کرد، لذا باید در عمل ، همگان شاهد اراده و اقدام جدی برای لغو کامل تحریم ها باشند. غرب باید با رویکرد جدید و سازنده به وین بیاید."

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفتگوی تلفنی با اشاره به تماس های خود با تمامی طرف ها به عنوان مسئول هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام گفت: در مذاکرات وین بحث های فشرده و مفصلی بویژه بر روی موضوعات معوق و رفع تحریم ها باید انجام بگیرد و احتمال اینکه همه بتوانند به شکل اصلی برجام بازگردند، وجود دارد.

جوزپ بورل با اشاره به تعهدات آمریکا گفت : تنها راه برداشتن تحریم ها احیای برجام است که از این طریق هم ایران به حقوق خود میرسد و هم جامعه بین الملل از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اطمینان پیدا میکنند.

بورل در پایان ابراز امیدواری کرد که همه طرف ها با رویکرد مثبت و عمل گرایانه و با اراده محکم برای گفتگو درباره مسائل توافق نشده و رفع تحریم ها وارد مذاکرات وین شوند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала