ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

واکسن پاستوکووک، اثر بخشی ۹۵ درصدی در پیشگیری از کرونای شدید دارد

CC BY-SA 4.0 / TASNIM NEWS AGENCY / / علیرضا بیگلری عضو کمیته ملی واکسن و رئیس انستیتو پاستور ایران
علیرضا بیگلری عضو کمیته ملی واکسن و رئیس انستیتو پاستور ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.11.2021
رئیس انستیتو پاستور ایران بیان داشت که نتایج تحلیل و آنالیز نهایی مطالعه واکسن پاستوکووک بسیار عالی بوده و این واکسن از ابتلا به کرونای علامت دار ۶۷ درصد و فرم شدید ۹۵ درصد پیشگیری می کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا بیگلری درخصوص آخرین نتایج ارزیابی فاز سوم مطالعه بالینی واکسن پاستوکووک، بیان داشت: بسیاری از واکسن‌های معتبر کووید ۱۹ در دنیا حاصل همکاری دو یا چند کشور است. انستیتو پاستور ایران هم باتوجه به سابقه دو دهه همکاری که با کوبا داشته است، واکسنی را با انستیتو فینلای کوبا تولید کرد که کارآزمایی آن هم در کوبا و هم در ایران انجام شد.
بیگلری خاطر نشان کرد که نتایج کارآزمایی فاز سوم واکسن در ایران که از اردیبهشت ماه در هشت کشور بر روی ۲۴ هزار نفر آغاز شده بود، در هفته جاری تحلیل نهایی شد و مطالعه به پایان رسید و افزود: نتایج تحلیل و آنالیز نهایی مطالعه واکسن پاستوکووک، فراتر از چیزی بود که می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم و نشان داد که واکسن تقریبا در نزدیک به ۱۰۰ درصد افراد توانسته آنتی‌بادی خنثی‌کننده ویروس را تولید کند که این موضوع خبر بسیار خوبی بود و در کمتر واکسنی از دنیا می‌توان این نتیجه را مشاهده کرد.
وی افزود: همچنین واکسن پاستوکووک توانسته در بیش از ۹۵ درصد موارد از بیماری شدید و بستری شدن پیشگیری کند که این هم فراتر از چیزی بود که قبلا فکر می‌کردیم. زیرا واکسن مانند کمربند ایمنی در رانندگی کار می‌کند. کمربند ایمنی جلوی تصادف را نمی‌گیرد، اما اگر تصادف رخ داد، شدت ضایعه را کم می‌کند. همین که این واکسن توانست در بیش از ۹۵ درصد موارد از فرم شدید بیماری پیشگیری کند، خبر بسیار خوبی است.
بیگلری گفت: واکسن پاستوکووک از مهر ماه در سبد واکسیناسیون کشور قرار گرفته است. از آنجایی که کارآزمایی ما از سن ۱۸ تا ۸۰ سال بوده است، این واکسن در بزرگسالان و افراد بالای ۱۸ سال مصرف می‌شود. در عین حال در کارآزمایی ما نکته مهم این بود که یک‌سوم افرادی که وارد کارآزمایی شدند، از بین داوطلبانی انتخاب شدند که یک بیماری زمینه‌ای اعم از دیابت، فشار خون و ... داشتند. بنابراین استفاده از این واکسن در افرادی که حتی بیماری زمینه‌ای هم دارند، در شرایطی بسیار مطمئن، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. بیگلری ادامه داد: کارآزمایی نشان داد که این واکسن تقریبا جزو واکسن‌های بسیار قابل قبول در معیارهای جهانی است. این واکسن توانسته از ابتلای به کرونا که منجر به علامت‌دار شدن می‌شود ۶۷ درصد جلوگیری کند، اما مهم این است که می‌تواند بیش از ۹۵ درصد از بیماری شدید و بستری شدن در بیمارستان پیشگیری کند.
اثربخشی 93.5 درصدی واکسن اسپوتنیک لایت در پاراگوئه  - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.11.2021
واکسن "اسپوتنیک" برای نوجوانان وارد بازارهای بین المللی می‌شود
وی تاکید کرد: در عین حال این واکسن در کودکان هم مجوز استفاده را از سن دو سال تا ۱۸ سال کسب کرده است. البته این قسمت از کارآزمایی آن در کشور کوبا انجام شد. کمیته ملی واکسن ایران هم با توجه به مجوزی که از سوی سازمان غذا و داروی ایران صادر شده و مطالعه را پذیرفته است، موافقت کرد که هر واکسیناسیونی علیه کرونا برای افراد زیر ۱۸ سال، از سن ۱۲ سال آغاز شود و به طور کلی فعلا در کشور واکسن کرونا در کودکان، به افراد ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق می‌شود. البته واکسن پاستوکووک مجوز برای تزریق به گروه‌های سنی پایین‌تر هم دارد. البته در کودکان طبق مصوبه کمیته فنی واکسن، دو دز از این واکسن تزریق می‌شود و فعلا با توجه به شرایط به دز یادآور در این گروه سنی نیاز نیست. البته اگر واریانت‌های جدید بروز یابد، ممکن است در کودکان هم به دز یادآور نیاز باشد، اما فعلا در کودکان به تزریق دو دز اصلی واکسن پاستکووک اکتفا می‌شود. در بزرگسالان علاوه بر دو دز اصلی، یک دز بوستر یا سوم هم تزریق می‌شود. این دز سوم را که یادآور واکسن‌های دیگر هم می‌تواند باشد، به نام پاستوکووک پلاس می شناسیم.
وی درباره صادرات این واکسن نیز بیان داشت: این واکسن را در هشت استان به صورت بسیار شفاف تست کردیم و اعضای هیات علمی هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور بر کارآیی و عوارض واکسن نظارت کردند. بر این اساس مسلما اولین قدم، انتشار مقاله نتایج است و مهم است که مقاله کارآزمایی سوم منتشر شود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала