ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کشف ردپای انسان اولیه در جزیره‌ هرمز

© Fotolia / Kristo Robertکشف ردپای انسان اولیه در جزیره‌ هرمز
کشف ردپای انسان اولیه در جزیره‌ هرمز - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.11.2021
باستان‌ شناسان ایرانی در جزیره هرمز، مدارکی از سکونت انسان اولیه در این جزیره‌ به قدمت بیش از ۴۰ هزار سال را کشف کردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران، سپهر زارعی سرپرست هیأت باستان‌ شناسی مستقر در محوطه "چند درخت" جزیره هرمز، گفت: نتایج حاصل از بررسی اولیه‌ محوطه ‌چند ‌درخت به‌ منظور ارزیابی ظرفیت این محوطه برای انجام برنامه‌های میدانی آینده، روشن ساخت که پیشینه حضور انسان در این جزیره نیازمند بازبینی است.
او افزود: با وجود دست‌ ساخته‌ های سنگی شاخص و به‌ ویژه حضور تکنیک "لوالوا"، می‌توان این مجموعه را به دوره‌ پارینه‌ سنگی میانی منتسب کرد.
این باستان‌ شناس اظهار کرد: این یافته‌ های جدید، حضور گروه‌ های شکارگر ـ گردآورنده‌ دوران پارینه‌ سنگی در این جزیره را تأیید کرده و بیانگر اهمیت تنگه‌ هرمز در باستان‌ شناسی پارینه‌ سنگی خلیج‌ فارس و سواحل جنوبی ایران است.
زارعی تاکید کرد: حفظ این محوطه و منظر زیست‌ محیطی آن و انجام پژوهش‌ های بیشتر در این بخش از سواحل شرقی جزیره‌ هرمز یکی از اهداف پژوهشی ـ حفاظتی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان هرمزگان است.
پدیده عجیب دریایی تنوره در خلیج فارس +عکس، ویدئو - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.11.2021
پدیده عجیب دریایی تنوره در خلیج فارس +عکس، ویدئو
او بیان کرد: امیدواریم پژوهش‌ های آینده شامل بررسی فشرده، نمونه‌ برداری سیستماتیک، کاوش لایه‌ های برجا و مطالعات تکمیلی، دانش باستان‌ شناسان را در خصوص گسترش گروه‌های پارینه‌ سنگی و ارتباط خلیج‌ فارس با جنوب ایران و شبه‌ جزیره‌ عربستان در دوره‌ پلیستوسن را افزایش دهد.
این باستان‌ شناس افزود: محوطه چند ‌درخت، نخستین مدرک از استقرارهای دوره‌ پارینه‌ سنگی در جزیره‌ هرمز و پس‌ از محوطه‌ بام قشم، دومین مدرک از این گونه استقرارها در جزایر خلیج فارس است.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان هرمزگان نیز با اشاره به شناسایی یک محوطه از دوره‌ پارینه‌سنگی توسط کارشناسان این اداره کل در سواحل شرقی جزیره‌ هرمز اظهار کرد: در بررسی اولیه، پراکندگی قابل توجهی از دست‌ ساخته‌ های سنگی روی یک پادگانه‌ دریایی (تراس ساحلی) شناسایی شده که با توجه به مشاهدات باستان‌ شناسان از ویژگی‌های فن‌آوری و گونه‌ شناختی آن‌ها و وجود تکنیک "لوالوا" قابل انتساب به دوره پارینه‌سنگی میانی است.
سهراب بناوند افزود: دوره‌ای که هم‌زمان با حضور انسان نئاندرتال و احتمالاً انسان هوشمند باستانی در ایران است و در حدود ۲۰۰ هزار سال پیش آغاز و در حدود ۴۰ هزار سال پیش به پایان رسیده است.
او با اشاره به بررسی‌های باستان‌ شناختی پیشین در جزیره‌ هرمز که از دهه‌ ۱۳۱۰ خورشیدی شروع شده و طی آن، تنها آثار و بقایای سکونت‌های دوره‌ اسلامی یافت شده است، اظهار کرد: در خلال بازدید کارشناسان اداره کل میراث‌ فرهنگی استان هرمزگان برای نخستین بار، پراکندگی دست‌ ساخته‌ های سنگی روی پادگانه‌ دریایی به‌نام "چند ‌درخت" شناسایی شد.
بناوند با اشاره به اهمیت این کشف، برنامه‌ریزی و اجرای پروژه بررسی مقدماتی آغازشده در این محوطه را با هدف بررسی زمینه‌ طبیعی این محوطه و بقایای پارینه‌سنگی دانست و اظهار کرد: پژوهش این محدوده، به‌ منظور ثبت پراکندگی دست‌ ساخته‌ های سنگی و مطالعه‌ گونه‌ شناختی و فن‌آوری دست‌ ساخته‌ ها و ارائه‌ یک گاه‌ نگاری نسبی انجام شد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала