کشف و ثبت جهانی گونه جدید ماهی به نام اسطوره فوتبال ایران +عکس

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / کشف و ثبت جهانی گونه جدید ماهی به نام اسطوره فوتبال ایران +عکس
کشف و ثبت جهانی گونه جدید ماهی به نام اسطوره فوتبال ایران +عکس - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.11.2021
Telegram
ثبت جهانی گونه جدید ماهی با نام علی دایی با حواشی زیادی در فضای مجازی همراه شده است.
به گزارش اسپوتنیک، تیم تحقیقاتی ایرانی و آلمانی به سرپرستی عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، گونه جدید ماهی را کشف و ثبت جهانی کردند و به نام علی دایی فوتبالیست و مربی فوتبال ایران نامگذاری کردند. نتایج هشت سال تحقیقات مستمر یک گروه تحقیقاتی بین‌المللی متشکل از محققین ایرانی و آلمانی بر روی ماهیان خانواده سیسوریده در حوضه آبریز رودخانه های دجله و فرات در کشورهای ایران، ترکیه، سوریه و عراق در قالب یک مقاله با کشف گونه های ناشناخته از این خانواده منتشر شد.
دکتر سید حامد موسوی ثابت، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق مشترک اظهار کرد: "این تحقیقات با همکاری دکتر سهیل ایگدری، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه تهران، دکتر صابر وطن دوست، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل و دکتر یورگ فرایهوف، ماهی شناس موزه تاریخ طبیعی برلین انجام شد و ماهیان ناشناخته از این خانواده در ایران برای اولین بار به جهان علم معرفی شدند.‌ و با عنایت به پراکنش این ماهیان در رودخانه های استان های غربی و جنوب غربی ایران، نام علمی یک گونه از این ماهیان که در رودخانه سیمره زیست می‌کند و به پاس فعالیت های انسان دوستانه و میهن پرستانه فوتبالیست و مربی پرآوازه ایران بعد از زلزله کرمانشاه به افتخار وی کتفیش علی دایی‌‌ (Glyptothorax alidaeii) نامگذاری شد.
عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان با بیان اینکه مقاله حاصل از این تحقیق در یکی از معتبرترین مجلات جانورشناسی جهان (Zootaxa) اخیرا به انتشار رسیده است، تصریح کرد: "نامگذاری گونه‌های جدید در راستای احترام به مفاخر و بزرگان امری مرسوم در علوم زیستی می‌باشد به طوری که در ایران برخی ماهیان بومی توسط کاشفان به نام فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر، محیطبان شهید سعید پرهام و... نامگذاری شده اند؛ البته این اولین بار نیست که نام علمی یک گونه جانوری به افتخار یک ورزشکار نامگذاری می‌شود بلکه در سال ۲۰۱۹، پروفسور شرف متخصص مورچه شناسی مصری از دانشگاه ملک سعود عربستان مورچه‌ای را از منطقه مرزی کشورهای یمن و عمان کشف کرد و به دلیل سختکوشی و ظاهر آن به افتخار محمد صلاح فوتبالیست مصری، به نام مرانوپلوس موصلاحی (Meranoplus mosalahi) نامگذاری کرد.
کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این خبر واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند. عده‌ای کاربران برایشان سوال آمده است که این کار برای نشان دادن احترام به این مربی است یا توهین؟! این کاربران همچنین عنوان می‌کنند که در کشورهای دیگر نام یک عنصر یا ماده جدید را به نام بزرگان و مفاخر می‌کنند در ایران اسم را بر روی ماهی می‌گذارند. برخی دیگر از کاربران هم به این موضوع اشاره می‌کنند که جای تمجید و تشکر دارد که همچنان به نام شهدا و جانباختگان نذاشتند و کمی هم به بزرگان زنده و در قید حیات اهمیت دادند هرچند اسم و ارزش علی دایی بیشتر است و این اسم را بر روی ماهی گذاشتن جالب نبود.
جمعی دیگر از کاربران به صورت طنز‌آمیز نظرات خود را بیان می‌کنند و عنوان می‌کنند که از امروز به بعد با جملاتی همچون ما فردا علی دایی پلو داریم یا تُن علی دایی یا دو کیلو علی دایی بدون استخون لطفا و حتی ناهار چی داریم علی دایی شکم پر روبه رو می‌شویم و در نهایت علی دایی حرمت دارد نه لذت و طعم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала