ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

وزارت خارجه فرانسه: ایران با آژانس همکاری نمی کند

© AP Photo / Ronald Zakایران با آژانس همکاری نمی کند
ایران با آژانس همکاری نمی کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.11.2021
گزارش دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره عدم همکاری مناسب ایران با آژانس باعث نگرانی جدی می‌شود.
به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که عدم همکاری مناسب ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی باعث نگرانی جدی می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت:" جمعبندی دو گزارش منتشره دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که گویای عدم همکاری شدید ایران با آژانس است، موجب نگرانی زیاد می شود. تهران باید به مسیر همکاری برگردد تا آژآنس بتواند بطور کامل به اجرای مأموریت و حکم خود بپردازد که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد مقرر شده است".
در وزارت خارجه فرانسه گفته شد که شورای حکام آژانس باید در ارسال پیامی جدی به ایران کمک کند.
ابراز علاقه‌مندی فرانسه برای همکاری با روسیه در خصوص ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.11.2021
ابراز علاقه‌مندی فرانسه برای همکاری با روسیه در خصوص ایران
گفتنی است که شورای حکام قرار است هفته آینده تشکیل جلسه بدهد. خانم آنه‌کلر لگندره پیشتر به خبرنگاران گفته بود: "ایران باید فورا به تعهدات و وظایفی که در قبال آژانس دارد بازگردد، همکاری با آژانس را از سر بگیرد و به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند".
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز 17 نوامبر گزارش داد که ذخایر اورانیوم بسیار غنی‌شده ایران افزایش یافته و تهران با این کار، تعهداتش در چارچوب برجام را نقض کرده است. ذخایر اورانیوم ایران تا ششم نوامبر، ۲۴۸۹ کیلوگرم بوده که چند برابر بیش از حد تعیین شده در توافق ایران با قدرت‌های جهانی است.
توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.
هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.
قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.
میزان ذخایر اورانیوم 20 درصد و اورانیوم 60 درصد در ایران اعلام شد  - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.11.2021
میزان ذخایر اورانیوم 20 درصد و اورانیوم 60 درصد در ایران اعلام شد
در ماه مه 2019، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه و کنار گذاشتن محدودیت در تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد.
در عین حال، توافق هسته ای فقط شامل استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 و غنی سازی اورانیوم در سطح 3.67٪ می شد. در تاسیسات هسته ای در فردو و نطنز، در حال حاضر 492 دستگاه IR-2M نصب شده است که از قبل گازرسانی شده و 492 سانتریفیوژ دیگر از این نسل در حال نصب است. دو آبشار کامل سانتریفیوژ IR-4 نصب شده و زیرساخت ها برای دو آبشار سانتریفیوژIR-6 در فردو در حال نهایی شدن است.
در پایان سال 2020، قانون "اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها" در ایران به اجرا درآمد که به معنای تشدید فعالیت های هسته ای برای دستیابی به رفع تحریم ها علیه کشور بود: تولید اورانیوم غنی شده بالای 20٪ )، استفاده از سانتریفیوژهای قدرتمندتر (هزار سانتریفیوژIR-2M و حداقل 174 سانتریفیوژIR-6 ) و قطع دسترسی های تکمیلی آژانس انرژی هسته ای در صورتی که تهران نتواند آزادانه نفت را معامله کند و معاملات مالی انجام دهد.
در ژانویه 2021، دانشمندان هسته ای ایران غنی سازی اورانیوم را به 20 درصد رساندند. در 23 فوریه 2021، ایران دسترسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای را محدود کرد. تهران سه ماه به آمریکا فرصت داد تا تحریم ها را لغو نماید تا دسترسی بازرسان آژانس انرژی هسته ای به برخی از تأسیسات هسته ای مجددا برقرار شود.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала