ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

وزیر خارجه طالبان به کنگره آمریکا نامه نوشت

© www.printing357.comوزیر خارجه طالبان به کنگره آمریکا نامه نوشت
وزیر خارجه طالبان به کنگره آمریکا نامه نوشت - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.11.2021
سرپرست وزارت خارجه طالبان در نامه‌ ای به اعضای کنگره آمریکا، بلوکه کردن ثروت و پول افغانستان را دور از منطق خوانده و گفته‌ است که مسدود کردن پول‌ های افغانستان نه مشکل را حل می‌ کند و نه خواسته مردم آمریکا است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از افق نیوز، مولوی امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان، در نامه‌ ای به اعضای کنگره آمریکا نوشت: امسال صدمین سالگرد روابط آمریکا و افغانستان است و در این مدت روابط دو طرف، مانند هر کشور دیگر، با فراز و نشیب‌ هایی مواجه شده‌ است.
متقی افزود: جنگ ۲۰ ساله‌ ای که پس از هفتم اکتبر سال ۲۰۰۱ بر روابط دو کشور سایه افکنده‌ بود با توافق دوحه حل شد که به گفته او این توافق، روابط مثبت دو کشور را در آینده پیشبینی می‌کند.
وزیر خارجه طالبان نوشته‌ است: ما معتقدیم که اجرای کامل و تعهد به توافق دوحه می‌ تواند فصل جدیدی از روابط مثبت بین دو دولت و ملت را بگشاید که این امر به نفع هر دو کشور است.
او در ادامه افزوده‌ است که طالبان پس از فرار "غیرمسئولانه" اشرف‌ غنی به درخواست مردم و به ویژه شهروندان کابل و برای جلوگیری از خلأ قدرت و هرج‌ و مرج وارد پایتخت شدند و به عنوان یک دولت مستقل، امور افغانستان را در دست گرفتند.
متقی گفته‌ است که "امارت اسلامی افغانستان" به عنوان یک دولت مستقل و مسئول مشتاق است تا روابط مثبت با همه کشورهای جهان از جمله دولت ایالات متحده آمریکا برقرار کند.
برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب ایران و افغانستان در دانشگاه کابل  - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.11.2021
توافق وزرای خارجه ایران و افغانستان برای تقویت روابط دو کشور
او مدعی شده‌ که پس از بیش از ۴۰ سال جنگ، افغانستان دارای یک حکومت واحد، مسئول و عاری از فساد است.
به گفته متقی، طالبان گام‌ های عملی را برای حکومت‌ داری خوب، امنیت و شفافیت برداشته‌ اند و جزایر قدرت ویران شده و فساد، اختلاس، غصب و سایر محرومیت‌ ها از بین رفته‌ است.
سرپرست وزارت خارجه طالبان ادعا کرده‌ که "امنیت سرتاسری در کشور تامین شده‌ است و در حال حاضر از خاک افغانستان هیچگونه تهدیدی برای منطقه و جهان وجود ندارد و زمینه همکاری مثبت فراهم شده‌ است". او نوشته‌ است که "اکنون همه فرصت‌ ها برای بازسازی و توسعه افغانستان فراهم است و در آینده، ایالات متحده می‌تواند در صنعت، زراعت و معادن افغانستان نیز سرمایه‌ گذاری کند".
او در ادامه مسدود شدن ذخایر ارزی افغانستان پس از تسلط طالبان را تعجب‌ آور خوانده و گفته‌ است که "این برخلاف انتظارات ما و توافق دوحه است".
متقی گفته‌ است که مردم افغانستان پس از چندین دهه جنگ در کشور از امنیت جانی برخوردارند؛ اما اکنون مسأله اساسی مردم امنیت مالی است که "عامل آن دست گذاشتن دولت آمریکا بر ذخایر است".
متقی خطاب به اعضای کنگره آمریکا نوشته‌ است: "ما باور داریم که مسدود کردن پول‌ های افغانستان نه مشکل را حل می‌ کند و نه خواست مردم آمریکا است، بنابراین دولت شما باید پول‌ های ما را آزاد کند. ما نگران هستیم که اگر وضعیت کنونی به همین منوال ادامه یابد، دولت و مردم افغانستان با مشکلاتی رو به‌ رو خواهند شد و این امر به مهاجرت گسترده در منطقه و جهان منجر خواهد شد که این باعث بحران انسانی و اقتصادی برای جهان خواهد شد".
به باور او، مسدود کردن پول و تحریم‌ های اقتصادی به صحت، معارف و سایر سیستم‌ های خدمات ملکی افغانستان آسیب رسانده که به ضرر مردم افغانستان است.
متقی در پایان از دولت ایالات متحده خواسته‌ است که در حل بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان گام‌ های مسئولانه بردارد تا "درهای روابط ما در آینده باز شود و همچنان از دولت آمریکا تقاضا داریم تا ذخایر بانک مرکزی افغانستان باز شود و محدودیت‌ ها از حساب‌ های ما برداشته شوند".
پس از روی کارآمدن طالبان، آمریکا حدود ۱۰ میلیارد دلار ذخایر بانک مرکزی افغانستان در خارج از کشور را بلوکه کرد که گفته می‌ شود این امر بحران نقدینگی در کشور را در پی داشته‌ و سبب تشدید فقر و خطر وقوع فاجعه انسانی در آینده نزدیک شده‌ است.
در همین حال فقر و بیکاری با شروع فصل سرما در حال حاضر گسترش است. نهادهای بین‌ المللی هشدار می‌ دهند که بحران انسانی در افغانستان منجر به بدترین فاجعه بشری خواهد شد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала