ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

شرط ایران برای بازگشت به اجرای کامل برجام

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / «مجید تخت روانچی» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل
«مجید تخت روانچی» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.11.2021
گزارش سالانه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اجماع تصویب شد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، در جلسه‌ای که بدین منظور با حضور دبیرکل و نمایندگان دائم کشورهای عضو در نیویورک برگزار شد، پس از سخنرانی رئیس مجمع عمومی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نمایندگان کشورهای نیز از مواضع خود گفتند.
مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود با تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها بیان داشت: این موضوع در NPT و اساسنامه آژانس کاملا تصریح شده و یکی از وظایف اساسنامه ای آژانس کمک به کشورهای عضو برای استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای است.
نماینده دائم ایران خاطرنشان کرد: وظیفه راستی آزمائی آژانس طبق اساسنامه باید به نحوی انجام بگیرد که تقویت بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به عنوان حق مسلم کشورهای عضو تحت الشعاع قرار نگیرد.
Austrian police officers stand guard near the entrance of the Grand Hotel in Vienna on April 6, 2021, where diplomats of the EU, China, Russia and Iran will hold talks.  - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.11.2021
هشدار ایران به اظهارنظرهای عجولانه درباره مسائل تهران و آژانس اتمی
وی افزود: حتی نگرانی‌های عدم اشاعه نیز نباید حق کشورهای عضو در بهره مندی از این حق را محدود کند. در این راستا، هرگونه تلاش برای محدود سازی کاربرد صلح آمیز هسته‌ای مغایر با روح و مفاد ان پی تی است.
این دیپلمات ارشد ایران با اشاره به خروج غیرقانونی امریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم های غیرقانونی و عدم پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تاکید کرد: این اقدامات مانع از بهره‌مندی جمهوری اسلامی ایران از حقوق مشروع خود طبق این قطعنامه شده است.
نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: حقیقت غیرقابل انکار درباره برجام آن است که ایران به شرایط برجام پایبند بوده ولی امریکا و سه کشور اروپایی تعهدات خود را نقض کرده‌اند. در صورت اجرای کامل و موثر تعهدات توسط سایر طرفهای برجام و برداشتن قابل راستی آزمایی همه تحریم‌های غیر قانونی و ارائه تضمین مبنی بر اینکه تعهدات خود را مجددا نقض نخواهند کرد، ایران آماده است برجام را به صورت کامل اجرا کند.
روانچی همچنین با اشاره به همکاری نزدیک ایران و آژانس که در بین کل اعضا بیشترین میزان بازرسی را دریافت کرده و حتی در زمان شیوع کرونا این بازرسی‌ها ادامه داشته است، تاکید کرد که هیچ مسئله‌ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس نیز تائید شده و مشکلی در این‌باره وجود ندارد. با وجود این، بی طرفی، استقلال و حرفه‌ای‌گرایی نباید مخدوش شود.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала