ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

عضو کمیسیون بودجه: دولت برای حذف ارز ترجیحی نیازی به مصوبه مجلس ندارد

© Photo / IRNAعضو کمیسیون بودجه: دولت برای حذف ارز ترجیحی نیازی به مصوبه مجلس ندارد
عضو کمیسیون بودجه: دولت برای حذف ارز ترجیحی نیازی به مصوبه مجلس ندارد - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.11.2021
مجلس حذف کامل ارز ۴۲۰۰ را بدون راه کار عملی برای کنترل تورم به صلاح نمی داند.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهرانT دکتر محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه برای حذف ارز ترجیحی دولت نیاز به مصوبه مجلس ندارد، تصریح کرد: بر اساس جزء ۳ بند ب تبصره ۱ قانون بودجه ۱۴۰۰ دولت می‌تواند هر زمان بخواهد نسبت به ارز ترجیحی اقدام نماید و این نیاز به مصوبه مجلس ندارد. بر خلاف آنچه در رسانه‌ها از این لایحه به حذف ارز ۴۲۰۰ نام برده می‌شود در حقیقت این لایحه ارز ۴۲۰۰ را به میزان ۴.۶ میلیارد دلار افزایش می‌دهد.
نماینده مجلس ایران: توزیع ارز 4200 تومانی تصمیم نادرستی بود - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.11.2021
نماینده مجلس ایران: توزیع ارز 4200 تومانی تصمیم نادرستی بود
وی افزود: دولت می‌تواند با افزایش سقف ارز ترجیحی از ۸ به ۱۲.۶ میلیارد دلار همه ۷ قلم کالا شامل دارو، گندم، روغن و نهاده‌های دامی را به همین شیوه فعلی ادامه دهد یا ارز ۴۲۰۰ را برای برخی از آنها قطع نماید.
زنگنه ادامه داد: در این لایحه دولت اجازه خواسته که بتواند ۲۷ هزار میلیارد تومان از محل منابع حاصل از حذف احتمالی ارز ۴۲۰۰ را به خانوارها یارانه نقدی اعطا کند که این نیز بر اساس ردیف شماره ۷۱-۵۳۰۰۰ جدول شماره ۹ از اختیارات دولت بوده و نهایت سقف آن ممکن است افزایش یاید.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه مجلس ضمن اینکه نسبت به شیوه فعلی ارز ۴۲۰۰ به سبب ایجاد رانت و عدم بهره مندی سفره مردم، معترض است گفت:
با این‌ حال، حذف کامل ارز ۴۲۰۰ را برای نهاده‌ های دامی در موقعیت فعلی بدون راهکارهای عملی جهت پشتیبانی از تولید و جلوگیری از آثار تورمی آن، به صلاح نمی‌داند.
وی افزود: ما جلسات متعددی با دولت در خصوص ارز ۴۲۰۰ داشته‌ ایم اما تا کنون برنامه نهایی دولت در خصوص شیوه مدیریت ارز ۴۲۰۰ تا پایان سال ارائه نشده است و امیدواریم دولت آثار اقدامات خود به درستی پیش بینی و تدبیر نماید.
محسن زنگنه در پایان گفت: من معتقدم به جای حذف ارز ۴۲۰۰ و اعطای یارانه نقدی به مردم تا سقف ۱۰۰ هزار تومان، می‌توان آن را به یارانه نقدی تبدیل و به انتهای زنجیره تولید پرداخت نمود تا بدین‌وسیله شاهد افزایش قیمت پروتئین و لبنیات در بازار مصرف نباشیم.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала