ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ساخت منظومه ماهواره‌ای مخابراتی ایران

© Photo / spacecorp.ru ایران ماهواره
 ایران ماهواره  - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.11.2021
کارشناس: طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای متشکل از ماهواره‌های کیوب ست آغاز شد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از «مهر»، محمدحسین ذوالفقار، مدیرعامل یک شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی از آغاز طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای متشکل از ماهواره‌های کیوب ست و رونمایی از دومین ماهواره مکعبی از این منظومه، خبر داد.
وی در ادامه افزود: « اولین ماهواره تولید شده توسط بخش خصوصی در این پروژه منظومه ماهواره‌ای با عنوان «اروم ست» تا نمونه پیش کیفی ساخته شده و بهمن ماه سال پیش توسط علی نیکزاد نایب رئیس مجلس رونمایی شد. در ماه آینده نیز دومین ماهواره مکعبی برای پیشبرد تحقق منظومه ماهواره‌ای با عنوان «یزد ست» رونمایی می‌شود.
بهروز کمالوندی - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.10.2021
همکاری ایران با کشورهای اسلامی در توسعه فناوری هسته‌ای
هدف از تولید این ماهواره‌های مکعبی ایجاد و راه اندازی منظومه ماهواره‌ای توسط بخش خصوصی و منظومه سازی ماهواره‌های ارزان قیمت و تجاری هستیم. بیزینس پلن خوبی برای ایجاد منظومه ماهواره‌ای مخابراتی در دست داریم و برنامه مان برای ساخت و پرتاب ۴ ماهواره در قالب منظومه ماهواره‌ای است.
این ماهواره‌ها به نام استان‌های مختلف نام گذاری می‌شوند. پس از ماهواره «یزدست»، ماهواره‌های «بوشهر ست» و «سپاهان ست» را در دستور طراحی و ساخت داریم. اثبات فناوری و ورود مقتدرانه بخش خصوصی به صنعت فضایی از جمله اهداف ما در این پروژه است.
شکل گیری منظومه فضایی متشکل از ۴ تا پنج ماهواره با مأموریت سنجشی و مخابراتی دنبال می‌شود. ما دو ماهواره را طراحی و به مدل پیش کیفی رسانده ایم و ماهواره سوم نیز تا دو ماه آینده آماده و وارد فاز مدل پروازی می‌شود. این ماهواره‌ها کیوب ست 12U هستند و می‌توانند به عنوان ماهواره‌های مرکز (central) عمل کرده و در مدار ۴۶۰ تا ۵۵۰ کیلومتر قرار گیرند.
پس از آن کیوب ست‌های کوچک‌تر را برای اهداف سنجشی مانند ناوبری، کنترل ترافیک دریایی، موقعیت یابی کشتی و الگوی کشت محصولات کشاورزی در این منظومه قرار می‌دهیم. در نهایت نیز با افزایش تعداد ماهواره‌ها تا ۳۵۰ ماهواره در این منظومه، خدمات اینترنت ماهواره‌ای خواهیم داد.
درآمدزایی از فناوری فضایی بسیار بالا است اما این موضوع در کشور مغفول مانده است و به همین دلیل ما به عنوان بخش خصوصی به این مساله ورود کرده ایم. برای مثال اگر ۵ ماهواره را با هم به صورت منظومه در مدار داشته باشیم، با احتساب آبونمان ماهانه ۱۵۰ دلار، حداقل درآمدی که از ناوبری کشتی برای این ماهواره‌ها پیش بینی می‌کنیم حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار در سال است.
ایلان ماسک با هزینه خودش، بشریت را به مریخ می فرستند  - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.10.2021
ایلان ماسک با هزینه خودش، بشریت را به مریخ می فرستد
در همین حال فروش تصویر ماهواره‌ای در ۳ سال عمر یک ماهواره در مدار لئو، ۱۰ میلیون دلار ارزش دارد. این در حالی است که هزینه تمام شده این ماهواره برای بخش خصوصی با احتساب فرآیند پرتاب حدود ۶۵۰ هزار دلار برآورد می‌شود.
برای فرآیند پرتاب در حال مذاکره با یک کشور خارجی هستیم و به موازات آن با پرتاب کننده‌های داخلی نیز ماهواره را تست خواهیم کرد. در این زمینه مذاکراتی نیز با جانشین وزیر دفاع صورت گرفته تا در صورت امکان، پرتاب ماهواره با پرتابگر داخلی به صورت رایگان انجام شود.
صنعت فضایی تجارتی بسیار سود ده بوده و هم اکنون اپراتور «ترک ست» ترکیه پیشنهاد خرید ماهواره «اروم ست» را در صورتی که پرتاب شود و در مدار قرار گیرد به قیمت ۴ میلیون دلار داده است.
ما پیگیر تثبیت فناوری هستیم و بالاترین استانداردهای بین المللی را در ساخت ماهواره‌ها رعایت کرده ایم و قصدمان این است که با مرکزیت ایران و در راستای اشتغالزایی فرزندان ایرانی، منظومه ماهواره‌ای بخش خصوصی را در مدار قرار دهیم».
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала