ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

افشاگری سفیر سابق آمریکا در اسرائیل

© REUTERS / TOM BRENNERافشاگری سفیر سابق آمریکا در اسرائیل
افشاگری سفیر سابق آمریکا در اسرائیل - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.11.2021
دیوید فریدمن، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل ادعا کرد که ترامپ سال گذشته به ملحق کردن عربستان سعودی به توافقات ابراهیم بسیار نزدیک شده بود.
به گزارش اسپوتنیک، دیوید فریدمن، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل در مصاحبه اختصاصی با روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز با بیان این که دولت بایدن شتاب گسترش توافقات عادی‌سازی روابط کشورهای عربی خلیج فارس و اسرائیل را مختل کرده، گفت دولت ترامپ سال گذشته به ملحق کردن عربستان سعودی به توافق ابراهیم بسیار نزدیک شده بود.
فریدمن مدعی شد گرچه توافق‌های عادی‌سازی روابط همچنان قوی هستند، خروج فاجعه‌بار آمریکا از افغانستان در دولت بایدن و تلاش‌ها برای نزدیکی با ایران، اعتماد منطقه‌ای به تصویر آمریکا به‌عنوان متحدی قدرتمند که قادر است کشورهای بیشتری، به‌ویژه سعودی‌ها را به سمت توافقات مشابه با اسرائیل بکشاند، متزلزل کرده است.
او در ادامه گفت: این توافقنامه‌های ابراهیم بر مبنای یک آمریکای قوی است که با متحدانش در خاورمیانه در تعامل است، بنابراین وقتی این متحدان، آمریکا را چنان دست و پا چلفتی و ناتوان که به متحدان خود خیانت می‌کند، به هموطنان آمریکایی خیانت می‌کند، می‌بینند، وقتی تصویری از مردم آویزان از جای چرخ هواپیما را می‌بینند (در اشاره به فرودگاه کابل)، این به شدت آسیب‌زا است. 
بایدن به ترامپ حمله کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.10.2021
بایدن به ترامپ حمله کرد
فریدمن که در کنار جرد کوشنر داماد ترامپ نقش مهمی در دستیابی به این توافقات داشت، مدعی شد: در پایان دولت ترامپ، فکر می‌کنم ما در نقطه‌ای بودیم که بسیار نزدیک بودیم که سعودی‌ها را به طرف پذیرش و همراهی بکشانیم. فکر می‌کنم که با حضور سعودی‌ها، واقعاً معتقدم که شما به همه قصدها و اهداف درگیری اعراب و اسرائیل پایان می‌دهید. پس از آن کارهای پاکسازی زیادی برای انجام وجود خواهد داشت، اما من فکر می‌کنم که شما یک مسیر برگشت‌ناپذیر را برای پایان دادن به درگیری اعراب و اسرائیل آغاز می‌کنید. فکر می‌کنم ما اینجا بودیم. الان کجا هستیم؟ سعودی‌ها منتظرند ببینند آمریکا با ایران چه می‌کند.
وی افزود: آن‌ها منتظرند ببینند آمریکا چقدر قوی خواهد بود. من فکر می‌کنم اگر آمریکا در منطقه قوی بماند، من فکر می‌کنم سعودی‌ها در نهایت با کمی عادی‌سازی با اسرائیل همراهی خواهند کرد. من فکر می‌کنم این به نفع آنهاست، من فکر می‌کنم به نفع اسرائیل است. قبل از اینکه (سعودی‌ها) با اسرائیل و آمریکا به این استخر بپرند، فکر می‌کنم می‌خواهند مطمئن شوند که در استخر آب وجود دارد، به یک استخر خالی نمی‌پرند و فکر می‌کنم این نیاز به این حس دارد که آمریکا به همان اندازه کامل مانند دوران دولت ترامپ در منطقه مشارکت دارد. 
این دیپلمات سابق آمریکایی افزود، توافق میان اسرائیل و چند کشور منطقه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به این دلیل محقق شد که با پشتیبانی سیاسی، اقتصادی و امنیتی یک آمریکای قوی همراه بود.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала