ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

جنجال در تل‌ آویو بر سر انتقال باقی یهودیان به اسرائیل

© AP Photo / Khalil Senosiجنجال در تل‌ آویو بر سر انتقال باقی یهودیان به اسرائیل
جنجال در تل‌ آویو بر سر انتقال باقی یهودیان به اسرائیل - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.11.2021
رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند، یک سند محرمانه به دفتر نخست وزیر و وزارت مهاجرت رسیده است مبنی بر اینکه خطری زندگی یهودیان اتیوپی را تهدید نمی‌کند که منتظر آوردنشان به اراضی اشغالی هستند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از وب سایت اسرائیلی واینت، هدف از درخواست‌ ها برای تسریع آوردن یهودیان اتیوپی به اسرائیل اعمال فشار بر سطوح عالی سیاسی است.
غریب آبادی: سکوت باعث گستاخی رژیم اسرائیل شده است - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.11.2021
غریب آبادی: سکوت باعث گستاخی رژیم اسرائیل شده است
در این سند آمده است که با وجود وضعیت دشوار در اتیوپی، عملیات نجات یهودیان می‌ تواند به درگیری با مقامات اتیوپی و به خطر افتادن جان افراد منتظر منجر شود.
این وب سایت عبری زبان اعلام کرد: براساس ارزیابی‌ های مسئولان اسرائیل، عملیات آوردن این یهودیان به اسرائیل در آینده نزدیک عملی نیست.
پیش از این دولت سابق اسرائیل به نخست وزیری بنیامین نتانیاهو لایحه انتقال باقی یهودیان اتیوپی را تصویب کرد و در چارچوب آن حدود ۲۰۰۰ یهود "فلاشمورا" به اسرائیل منتقل شدند و این عملیات مارس ۲۰۲۱ به اتمام رسید؛ اما در حال حاضر صحبت از نزدیک به ۱۰ هزار یهود است که در انتظار پیوستن به خانواده‌ های خود در اسرائیل هستند. این تعداد هنوز مهاجران جدید یهود محسوب نمی‌ شوند زیرا هنوز روند گرویدن آنها به دین یهود تکمیل نشده است.
در همین راستا، بنینا تموشاتا وزیر مهاجرت اسرائیل این سند را به باد انتقاد گرفت که از سوی شورای امنیت داخلی صادر شده است.
وی گفت، صحبت از ارزیابی امنیتی نیست بلکه صحبت از موضع گیری سیاسی است. برخی طرف‌ ها تلاش دارند عملیات نجات باقی یهود در اتیوپی را خراب کنند. این سند باید به سطل زباله تاریخی اسرائیل انداخته شود. در این سند یهود فلاشمورا و ریشه آنها، دهه‌ ها انتظارشان برای مهاجرت به اسرائیل نادیده گرفته شده است. این سند، سند امنیتی نیست بلکه قصد و غرض شخصی است که تلاش دارد از باقی یهودیانی که در اتیوپی مانده‌اند، غفلت کند.
در همین راستا، یهودیان ساکن اسرائیل که اصالتا اهل اتیوپی هستند، در پیامی فوری از نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل خواستند، همه یهودیان را به اسرائیل بازگرداند و به توافقنامه‌ ای که سال ۲۰۲۰ برای انتقال تمامی یهودیان به اسرائیل منعقد شده، پایبند باشد.
نخست وزیر اسرائیل صبح امروز دوشنبه اعلام کرد، ظرف ۲۴ ساعت آینده مجددا موضوع آوردن یهودیان از اتیوپی بررسی می‌ شود. وی خواستار تسریع تلاش‌ ها درباره این موضوع شد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала