ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آیا تحریم‌های ضدایرانی لغو خواهند شد؟

© Photo / IRNAعلی باقری کنی
علی باقری کنی  - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.10.2021
علی باقری قصد دارد موضوع لغو تحریم‌ها را با دیپلمات های روسیه به بحث بگذارد.
به گزارش اسپوتنیک، علی باقری معاون وزیر خارجه ایران قصد دارد موضوع لغو تحریم‌ها را با دیپلمات های روسیه به بحث بگذارد. در سفارت ایران در روسیه اعلام شد که دیپلمات ایرانی وارد روسیه شده است.
قرار است روز 29 اکتبر (جمعه)، مشورت ها و مذاکرات با سرگی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و میخائیل باگدانوف نماینده ویژه ریاست جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، در رابطه با مکانیزم های احیای مذاکرات لغو تحریم ها از ایران آغاز شود.
کرملین: مسکو هیچ توهمی در مورد ناتو ندارد - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.10.2021
کرملین: مسکو هیچ توهمی در مورد ناتو ندارد
توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.
هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.
قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала