ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کمالوندی: انتشار اطلاعات محرمانه ایران در آژانس اتمی متوقف شود

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.10.2021
سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیان داشت که انتشار اطلاعات و نامه های محرمانه ایران به یک رویه در آژانس بین المللی انرژی اتمی تبدیل شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه در واکنش به انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و نشر برخی از اطلاعات مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران با اشاره به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی هر از گاهی گزارشی ارائه می دهد، اعلام کرد این گزارش ها نباید با این جزئیات منتشر شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران بیان داشت: گزارش ها باید زمانی صادر شود که یک تحول عمده ای پیش آید و یا یک انحرافی رخ داده باشد، اینکه صرف فعالیت های فنی هسته ای یک کشور گزارش و منتشر شود، یک رویه نامیمونی است که متأسفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی آن را از مدت ها قبل شروع کرده است.
وی خاطر نشان کرد: ما به این موضوع بارها و بارها در شرایط و مقاطع زمانی مختلف اعتراض کرده ایم و آخرین بار در بهمن پارسال بود که در یک یادداشت توجیهی کامل به این موضوع پرداختیم که چرا آژانس فعالیت های ریز فنی ایران را منتشر می کند.
کمالوندی افزود: استدلال های ما مختلف و متکی به اسناد آژانس از جمله اساسنامه آژانس و موافقت نامه پادمان با آژانس و مصوبات کنفرانس عمومی است که در یادداشت توضیحی به آنها اشاره کرده ایم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران توضیح داد:  آژانس بین المللی انرژی اتمی مسؤولیت دو کار عمده را بر عهده دارد، یکی این که اطمینان پیدا کند فعالیت های کشور عضو صلح آمیز است و انحرافی ندارد، نکته دیگر کمک به اهداف صلح آمیز کشورهاست که متأسفانه آژانس در مواجه با ایران به نقش دوم خود کمتر عمل کرده و مهندس اسلامی هم در ملاقات اخیر خود با مدیرکل آژانس به این موضوع اشاره و اعتراض کرده است.
باقری‌کنی: پیش‌ از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع می‌کنیم - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.10.2021
باقری‌کنی: پیش‌ از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع می‌کنیم
وی در ادامه گفت: ارزش این اطلاعات عمدتا تجاری است و به این دلیل که فنی است، نباید در اختیار دیگران قرار گیرد، متأسفانه آژانس این موضوع را رعایت نکرده و اطلاعات ارزشمندی را که در دست داشته با جزئیات در اختیار دیگران قرار داده است.اگر به سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی مراجعه شود مشاهده می کنیم که مشابه این اتفاق در خصوص دیگر کشورهای اتفاق نمی افتد و گزارش ها با این جزئیات در سایت آژانس وجود ندارد، هرچند که دسترسی به این سایت محدود به کشورهای عضو است .
کمالوندی تاکید کرد: در اساسنامه آژانس در پاراگراف D ماده 3 بر ضرورت حفظ محرمانگی اطلاعات کشورها اشاره و تأکید شده است و یا پارگراف F  ماده 7 مدیرکل و اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی را به رعایت محرمانگی اطلاعات موظف می کند. در خصوص موافقت نامه پادمان در دو جا در بند « الف » در ماده 5 اشاره شده است، اطلاعاتی که به دست آژانس می رسد نباید در اختیار دیگران قرار گیرد.
کمالوندی گفت: در انتشار اطلاعات نیز در موافقت نامه پادمان اشاره شده است که آژانس قبل از انتشار اطلاعات، موظف به کسب رضایت کشور عضو است. با توجه به اتفاق پی در پی انتشار اسناد ایران به نظر می رسد که این رویه ای است که تحت نفوذ کشورهای خاص با هدف خاصی در حال انجام است که بخشی از آن ایجاد جنگ روانی است چون این اطلاعات لزومی بر انتشار ندارد.
وی افزود: از آن جایی که برنامه ایران برای غنی سازی به طور کامل شفاف و بدون هیچ نکته انحرافی است، به نظر می رسد در جهت خدشه دار کردن این برنامه چنین گزارش هایی منتشر می شود. مواردی وجود داشته که نامه های محرمانه ما به مدیرکل در اختیار رسانه ها قرار گرفته است و وقتی در این سطح رعایت محرمانگی نمی شود در مورد بقیه موارد هم قضیه روشن است.
کمالوندی گفت: متأسفانه انتشار این اطلاعات و در اختیار گذاشتن به غیر ، در آژانس به یک رویه تبدیل شده است که باید هر چه زودتر متوقف شود و ما حتما اقداماتی انجام می دهیم که جلوی این اتفاق گرفته شود. در این زمینه نامه نگاری شده است و این موضوع پیگیری می شود و در جلسه آژانس با اعضا نیز مطرح شده است،
وی افزود: بخشی از این اتفاقات برای فضا سازی رسانه ای است تا بتوانند ابهام ایجاد کنند و در آن ابهامات بتوانند اتهاماتی را وارد کنند تا بتوانند ایران را در موضع انفعالی قرار دهند. سازوکارهایی که در آژانس وجود دارد ایراداتی دارد که اعضا هم به این ایرادات وقوف دارند، این اشکالات به نحوی است که به نظر می رسد توسط برخی کشورها برای سوء استفاده علیه ایران به کار گرفته می شود و بارها درباره این سازوکارها صحبت شده است.
وی خاطرنشان کرد: ضرورتی ندارد که این اطلاعات به دیگران داده شود ولی این اطلاعات با جزئیات در سایتی که در اختیار اعضا است منتشر شده است و متأسفانه از همین سایت به بیرون درز می کند.
کمالوندی گفت: دوربین ها اطلاعاتی را بیرون نمی دهند و اطلاعات آنها فقط هنگام بروز مشکلات جهت رفع ابهامات و اختلافات تحت نظر ایران مورد استفاده قرار می گیرد و هیچگونه اطلاعاتی از آنها در اختیار آژانس قرار نمی گیرد. وقتی بازرس ها مراجعه می کنند و یک سالنی را می بینند که در حال انجام یک فعالیت است،  ممکن است این بازرس با جزئیات فعالیت ها که حاوی اطلاعات تجاری و فنی است آشنا شود، او مسئولیت دارد این اطلاعات را محرمانه تلقی کرده و در حفاظت از اطلاعات بکوشد و نباید اطلاعاتی که بدین شکل بدست می آید منتشر شود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران بیان داشت: اگر این رویه متوقف نشود  مجبور می شویم تا در تعامل خود با آژانس بازنگری کنیم،  البته کار پادمانی آژانس انجام می شود. باید ساز و کاری تعبیه شود تا آژانس ضمن کلی کردن گزارش های خود از انتشار اطلاعات بدست آمده ممانعت نماید.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала