چرا واکسن ایرانی « فخرا» وارد چرخه واکسیناسیون نشده است؟

© Photo / IRNAواکسن
واکسن - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.10.2021
Telegram
مدیر پروژه واکسن فخرا: وزارت بهداشت به ما قول خرید 1.5 میلیون واکسن را داد اما به این قول عمل نکرده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از «فارس‌نیوز»، احمد کریمی، مدیر پروژه واکسن کرونای فخرا با بیان اینکه ایمنی زایی واکسن فخرا 94 درصد است، اظهار داشت که وزارت بهداشت به ما قول خرید 1.5 میلیون واکسن را داد اما به این قول عمل نکرده است و ما دربلاتکلیفی قرار داریم.
واکسن ایرانی «فخرا» در سازمان «نوآوری و تحقیقات وزارت دفاع ایران» تولید شده است.
وی در ادامه افزود: «وقتی واکسن فخرا وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شد، عملا واکسیناسیون عمومی شکل گرفت و واکسن زیادی وارد کشور شد. این موضوع باعث شد دچار یک چالش شویم. وقتی از 12 سال به بالا همه را واکسن می‌زنید، با کمبود داوطلبان مواجه می‌شویم.
ما اکنون تولید واکسن را داشته‌ایم و در یخچال‌های ما وجود دارد؛ طبیعتا نمی‌توانیم ادامه دهیم؛ یعنی اگر کسی از ما پیش خرید نکند و تحویل نگیرد، برای چه تولید کنیم؟ و بعد از 6 ماه آنها را دور بریزیم؟ وزارت بهداشت قول پیش خرید 1.5 میلیون دز واکسن را داد.
وضعیت تولید واکسن های برکت و پاستور - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.10.2021
وضعیت تولید واکسن های برکت و پاستور
قرار بود خودشان قیمت را تعیین کنند، اما تا امروز این اتفاق نیفتاده است. ما به دلیل اینکه قول داده بودیم ماهانه یک میلیون دز واکسن تولید می‌کنیم، این ظرفیت را ایجاد کرده بودیم و قول داده بودیم از آذرماه این میزان را به 5 میلیون دز می‌رسانیم که باز این را هم عملیاتی می‌کنیم؛ اما وقتی مشتری واکسن که وزارت بهداشت است، آن را تحویل نگیرد، طبیعتا نباید تولید کنیم و نمی‌توانیم آنها را در انبار قرار دهیم؛ این توقف تولید ما به این مفهوم است.
اگر افزایش تیتر آنتی‌بادی را ملاک قرار دهید، ایمنی‌زایی 94 درصد است و اگر افزایش حداقل 4 برابری تیتر آنتی‌باید را در نظر بگیرید، 75 درصد است؛به عبارتی ایمنی زایی واکسن فخرا 94 درصد است.
بذر واکسن ما کاملا داخلی است. پلتفرم واکسن فخرا ویروس کشته شده است. نکته قابل تاکید این است که بذر واکسن ما کاملا داخلی است؛یعنی از 45 بیمار ایرانی 30 نفر را ایزوله کردیم و 30 ویروس بهتر را انتخاب کردیم؛ 35 هزار بررسی را انجام دادیم و 30 نفر انتخاب شدند و از این تعداد به 10 ویروس رسیدیم و در نهایت از این 10 ویروس به بذر رسیدیم».
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала