ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

چرا از کامیون‌های ایرانی عوارض گرفته می‌شود؟

© Photo / Govorkovجمهوری ارمنستان
جمهوری ارمنستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.10.2021
سفیر ایران در ارمنستان: دریافت عوارض از کامیون‌های ایرانی خلاف توافق ۳جانبه است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، عباس بدخشان ظهوری سفیر ایران در ارمنستان اظهار داشت که بر اساس گفتگوهای ۳جانبه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قرارداد آتش‌بس، قرار بر این بود که جاده ترانزیتی وضعیت گذشته خود را داشته باشد تا جاده جدید تکمیل شود، اما متأسفانه دیدیم که از کامیونهای ایرانی عوارض می‌گیرند.
وی در ادامه افزود:«روابط ایران و ارمنستان از زمان استقلال این کشور تاکنون روابطی خوب و در بالاترین سطح بوده و علی‌رغم فراز و فرودهایی در دولتهای مختلف کاملاً مثبت دنبال شده است. ما سابقه دیرینه چندهزارساله با ارمنستان داریم و به‌دلیل حضور هموطنان ارمنی، این روابط انسجام بیشتری دارد.
ایران خواستار تسهیل تردد کامیون‌های خود در مناطق مرزی با آذربایجان شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.10.2021
ایران خواستار تسهیل تردد کامیون‌های خود در مناطق مرزی با آذربایجان شد
با وجود این، به‌موازات روابط خوب سیاسی دو کشور، در ابعاد اقتصادی آن‌طور که باید نتایج مطلوبی نداشته‌ایم. 3 سال پیش که انقلاب پاشینیان رخ داد، دیدگاه‌های جدیدی مطرح شد و رفتار دولت جدید، عمدتاً برای توسعه ارمنستان است؛ ولی به جنگ خورد و برنامه‌ریزی برای توسعه با اختلال روبه‌رو شد. با روی کار آمدن مجدد پاشینیان در انتخابات، این روند توسعه ادامه یافته است.
 در خصوص «غرب‌گرا بودن پاشینیان»، باید دید که وابستگی‌های این کشور از نظر زیرساختی چه‌مقدار به پاشینیان این امکان را می‌دهد که غرب‌گرا شود. آنها در زمان حاضر کمی به استقلال خود توجه می‌کنند، اما لزوماً خروج از حمایت روسیه نیست و بسیاری از زیرساختهای ارمنستان تحت کنترل روسیه است. این امکان وجود ندارد که دولت ایروان را در آغوش غرب قلمداد کنیم، اما تمایلات آنها به اروپا و آمریکا تداوم خواهد داشت. بین ارامنه ارمنستان با دیاسپورای ارمنی که جمعیتشان بیش از جمعیت داخل ارمنستان است، ناخودآگاه ارتباط ‌این کشور با غرب بیشتر می‌شود.
در کمیسیون مشترک با ارمنستان موضوعات زیادی مورد توجه قرار گرفته است که قابل مقایسه با گذشته نیست از جمله انرژی، انتقال برق از ارمنستان به ایران، ترانزیت و همچنین اتصال به اوراسیا از طریق ارمنستان که زمینه‌های رشد روابط با ارمنستان را فراهم کرده است.
سهم تبادلات تجاری ما با ارمنستان طی سالهای گذشته بسیار کم بوده و عدد مبادلات تجاری ما بسیار ناچیز است که باید در این خصوص جدیت بیشتری داشته باشیم. خوشبختانه رفت‌وآمدهای خوبی در حال انجام است و برگزاری نمایشگاه‌های ایرانی در ارمنستان به این روند کمک می‌کند.
بهروز کمالوندی - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.10.2021
همکاری ایران با کشورهای اسلامی در توسعه فناوری هسته‌ای
ما مسیر اقیانوس هند به چابهار و خلیج فارس و پس از آن مسیر ریلی به جلفا ـ ارمنستان ـ گرجستان و دریای سیاه را داریم که یک مسیر امن و بسیار مناسب برای تبادلات تجاری است و کشورهای این مسیر می‌توانند از مزیتهای آن به‌خوبی استفاده کنند.
بخشی از مسیر مواصلاتی مربوط به جاده مواصلاتی معروف به سیسیان است که 60 کیلومتر است و در استان سیونیک واقع در جنوب ارمنستان است. این جاده با اقداماتی که در آن در حال انجام است مسیر میانبری ایجاد می‌کند که جاده قبلی را کوتاهتر می‌کند و دولت ارمنستان با جدیت دنبال احیای آن است که به‌احتمال زیاد ایران هم در ساخت آن مشارکت دارد. با توجه به اینکه توانمندی ایران در حوزه راهسازی، تونل‌سازی و پل‌سازی در بسیاری از کشورهای اطراف قابل مشاهده نیست، گفتگوها در این رابطه برای مشارکت ایران ادامه دارد.
در خصوص مسائل پیش‌آمده در جاده ترانزیتی جنوب به شمال، بخشی از این جاده مواصلاتی در منطقه گوریس به‌طول 21 کیلومتر قرار دارد که بر اساس نقشه‌های شوروی سابق دو بخش از آن متعلق به جمهوری آذربایجان است، اما بر اساس گفتگوهای سه‌جانبه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قرارداد آتش‌بس، قرار بر این است که این جاده وضعیت گذشته خود را داشته باشد تا جاده جدید تکمیل شود، اما متأسفانه دیدیم که مدتی پیش در وهله اول برای دو روز جاده بسته شده است و بعد از باز شدن جاده از کامیونهای ایرانی عوارضی اخذ می‌شود.
این جاده طی سه دهه گذشته مورد استفاده قرار گرفته است و کامیونهای ایرانی در بدو ورود به ارمنستان عوارضی را پرداخت می‌کنند و انتظار نیست که صد کیلومتر جلوتر مجدداً عوارض پرداخت کنند. انتظار داشتیم تا آماده شدن جاده تکمیلی دست نگه‌دارند و مشکلی به وجود نیاید».
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала