ایران تا بیش از صدسال دیگر نفت برای تولید خواهد داشت

© Sputnik / Maksim Bogodvid / ورود به گالری تصاویر نفت
  نفت  - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.10.2021
Telegram
کارشناس: در صورت تداوم تولید نفت در سطح فعلی و ثابت بودن حجم ذخایر تثبیت‌شده، کشور تا ۱۰۸ سال آینده، نفت برای تولید خواهد داشت.
به گزارش اسپوتنیک با استناد به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در سال 2019 ایران به‌لحاظ ذخایر اثبات‌شده نفت پس از کشورهای ونزوئلا، عربستان و کانادا در رتبه چهارم قرار گرفت و 9 درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد. به‌لحاظ میزان ذخایر اثبات‌شده گاز پس از روسیه در رتبه دوم جهان قرار داشت، همچنین ایران با دارا بودن حدود 13 درصد از ذخایر نفت اوپک، میان کشورهای عضو پس از ونزوئلا و عربستان سعودی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.
مطابق آمار، حجم کل ذخایر نفت‌ خام، مایعات و میعانات گازی در سال 1396، معادل 245.74 میلیارد بشکه معادل نفت ‌خام بوده که این میزان در سال 1398 به 245.95 میلیارد بشکه معادل نفت خام رسیده و تغییر محسوسی در حجم ذخایر هیدروکربوری مایع طی این سال‌ها دیده نشده است.
مقام ایرانی از تولید 8 برابری برق در نیروگاه‌های هسته‌ای کشور خبر داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.09.2021
مقام ایرانی از تولید 8 برابری برق در نیروگاه‌های هسته‌ای کشور خبر داد
با توجه به آمار، مجموع ذخایر نهایی نفت ‌خام کشور در پایان سال 1398، حدود 182.51 میلیارد بشکه بوده که نسبت به سال‌های 1396 و 1397 تغییر محسوسی نداشته است. عمر ذخایر هیدروکربوری مایع 108 سال برآورد شده است، در‌واقع عمر ذخایر یا ضریب ذخایر به تولید، بدین‌معناست که در صورت تداوم تولید نفت در سطح فعلی و ثابت بودن حجم ذخایر تثبیت‌شده، کشور تا 108 سال آینده، نفت برای تولید خواهد داشت.
ایران به‌منظور حفظ جایگاه خود در بازارهای بین‌المللی باید در سال‌های آتی با اولویت قرار دادن فعالیت‌های اکتشافی بر ذخایر متعارف، به ذخایر غیر‌متعارف خود در مناطق البرز مرکزی، قالی‌کوه و زردکوه استان لرستان و دشت‌مغان آذربایجان نیز توجه کند.
 کارشناسان اکتشاف ایران تخمین می‌زنند که ذخایر گسترده‌ای از شیل نفتی و شیل گازی در شمال و جنوب کشور وجود دارد، در این راستا، وزارت نفت در نظر دارد فعالیت‌های اکتشاف خود را در‌خصوص این منابع غیر‌متعارف در سه زیر‌مجموعه شیل نفتی، شیل گازی و هیدرات‌های گازی دنبال کند. ‌با توجه به اطلاعات مندرج در ترازنامه انرژی سال 1397، اولین پروژه شیل نفتی در قالی‌کوه لرستان در دست اجراست.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала