ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

وزیر خارجه عربستان مذاکرات با ایران را صمیمانه توصیف کرد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / وزیر خارجه عربستان مذاکرات با ایران را صمیمانه توصیف کرد
 وزیر خارجه عربستان مذاکرات با ایران را صمیمانه توصیف کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.10.2021
وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با «فایننشال تایمز» گفت که ریاض در خصوص مذاکرات با تهران جدیت دارد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با روزنامه انگلیسی "فایننشال تایمز" گفت: ریاض در خصوص مذاکرات با تهران جدیت دارد که به تحلیل این نشریه نشان‌دهنده تمایل عربستان سعودی برای ترمیم روابط با جمهوری اسلامی ایران است.
مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و عربستان درباره ایران و یمن - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.10.2021
مذاکرات وزیران خارجه آمریکا و عربستان درباره ایران و یمن
فایننشال تایمز به نقل از یک مقام سعودی افزود که ریاض در حال بررسی دادن مجوز به ایران برای باز کردن کنسولگری خود در شهر بندری جده است اما افزود که مذاکرات پیشرفت کافی برای احیای کامل روابط دیپلماتیک نداشته، چیزی که به ادعای این مقام، خواست ایران است.
طبق این گزارش، پادشاهی عربستان چهار دور گفت‌وگو را از ماه آوریل با ایران داشته، از جمله اولین دیدار با دولت جدید ایران که در ماه گذشته برگزار شد. 
به نوشته این روزنامه، شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان در مصاحبه‌ای نادر به فایننشال تایمز گفت که مذاکرات با ایران «صمیمانه» بوده و در عین حال آن را «اکتشافی» توصیف کرده است.
وی با بیان این که ریاض در خصوص مذاکرات جدی است، مدعی شد: برای ما این تغییر چندان بزرگی نیست. ما همیشه گفته‌ایم که می‌خواهیم راهی برای ایجاد ثبات در منطقه پیدا کنیم. 
به گزارش فایننشال تایمز، ریاض همچنین در حال بررسی اجازه به تهران برای بازگشایی دفتر نمایندگی خود برای سازمان همکاری اسلامی در شهر بندری جده است. با این حال، به ادعای این گزارش به نقل از یک مقام ارشد سعودی، ریاض هنوز آماده بازگشایی کنسولگری در شهر مشهد نیست و گفت‌و‌گوها تاکنون فاقد «اصل» بوده است.
این مقام سعودی همچنین در ادعایی علیه ایران گفت: تهران روی سیگنال فرستادن متمرکز است. به ویژه به غرب، [آنها علامت می‌دهند] که "نگاه کنید، ما مسائل خود را با سعودی‌ها حل کرده‌ایم و هرگونه مسئله طولانی را می‌توانیم با هم حل کنیم، بنابراین درباره امنیت منطقه با ما صحبت نکنید. با ما مانند یک کشور عادی رفتار کنید و اجازه دهید این توافق [هسته‌ای] را انجام دهیم."
وی در ادامه افزود: «رهبری (عربستان سعودی) سیاست روشنی دارد که اولویت آن رفاه، ساختن کشور، چشم‌انداز ۲۰۳۰ [طرح اصلاحات] است و شما نمی‌توانید این موارد را در منطقه‌ای که دچار آشفتگی است ارائه دهید. بنابراین در حالی که ما از امنیت ملی و حاکمیت خود به شدت دفاع می‌کنیم، سعی می‌کنیم آن‌ها را از طریق دیپلماسی نیز حل کنیم.»
طبق این گزارش، این مقام سعودی همچنین گفت: تلاقی رویدادهایی باعث شد احساس کنیم زمان مناسب برای گفت‌وگو با ایران است. ما همیشه مایل بودیم در صورت جدی بودن آن‌ها گفت‌وگو کنیم. عوامل مختلفی دخیل بودند. 
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала