محموله جدید واکسن «اسپوتنیک وی» وارد ایران شد

© Photoواکسن اسپوتنیک وی وارد ایران شد
واکسن اسپوتنیک وی وارد ایران شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.10.2021
Telegram
وزیر امورخارجه روسیه: مسکو و تهران در باره تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران به توافق رسیدند.
به گزارش اسپوتنیک، محموله جدید واکسن «اسپوتنیک وی» وارد ایران شد. هواپیمای حامل این محموله در فرودگاه «امام خمینی» در تهران فرود آمد.
پیشتر، سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفته بود که مسکو و تهران در باره تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران به توافق رسیدند.
در ژانویه سال 2021 در ایران واکسن «اسپوتنیک وی» به ثبت رسید. بنیاد روسی سرمایه گذاری های مستقیم  اطلاع داد که واکسن یک دُزی «اسپوتنیک لایت» نیز در ایران تأیید شده است.
واکسن کوو ایران برکت - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.10.2021
فروش واکسن برکت تکذیب شد
واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.
واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.
هم اکنون واکسن « اسپوتنیک وی» در حدود بیش از 64 کشور جهان با جمعیت کل بیش از 1 میلیارد و 500 میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی این دارو 91,6 درصد بر اساس داده‌های « The Lancet » یکی از معتبرترین مجلات پزشکی جهان اعلام شده است. دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала