ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

سازمان ملل گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در افغانستان را منصوب کرد

© AFP 2021 / Fabrice Coffriniسازمان ملل گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در افغانستان را منصوب کرد
سازمان ملل گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در افغانستان را منصوب کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.10.2021
شورای حقوق بشر سازمان ملل در چهل و هشتمین نشست خود در ژنو قطعنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در افغانستان را به تصویب رساند و براساس این قطعنامه گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در افغانستان منصوب شد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، قطعنامه جدید شورای حقوق بشر در مورد افغانستان با وجود مخالفت گروهی از کشورها از جمله روسیه، چین، پاکستان، ونزوئلا و اریتره که در این شورا عضویت دارند، با ٢٨ رای موافق، ۵ مخالف و ١۴ ممتنع به تصویب رسید.
اولین دیدار مقامات ارشد آمریکایی با طالبان پس از خروج غرب از افغانستان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.10.2021
اولین دیدار مقامات ارشد آمریکایی با طالبان پس از خروج غرب از افغانستان
بر این اساس، مقرر شده است گزارشگر ویژه کار خود را رسما از مارس سال ۲۰۲۲ آغاز و در مورد نقض حقوق بشر در این کشور از سوی گروه طالبان و طرف‌های دیگر منازعه تحقیق کند.
این قطعنامه در حالی با حمایت گروه کشورهای غربی به تصویب رسید که در حدود یکماه پیش و به ابتکار سازمان همکاری اسلامی نشست ویژه شورای حقوق بشر برگزار و قطعنامه ای نیز با هدف نظارت دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر بر وضعیت حقوق بشر در افغانستان به تصویب رسیده بود.
سفیران  چین، روسیه، کوبا، ونزوئلا و  پاکستان در این جلسه، تصویب قطعنامه جدید در کمتر از یک ماه بعد از قطعنامه قبلی را سیاسی کاری، موازی کاری، غیرضروری و زودهنگام دانستند و بر این موضوع تاکید داشتند که وضعیت کنونی افغانستان و نقض حقوق بشر در این کشور تبعات حضور بیست ساله نیروهای نظامی خارجی به رهبری آمریکا در این کشور است و این موضوع باید در قطعنامه مورد توجه قرار می گرفت و کشورهایی که برای بیست سال در افغانستان حضور داشتند نمی توانند از مسئولیت خود شانه خالی کنند چرا که در نقض حقوق بشر در افغانستان در دو دهه گذشته نقش اساسی داشته اند.
 
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала