ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

سفیر ایران: تحریم های ظالمانه امریکا مانع تحقق اصل همبستگی بشردوستانه در کمک به مردم افغانستان است

© Photo / IRNAاسماعیل بقائی هامانه، سفیر و نماینده دائم کشور جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در ژنو
اسماعیل بقائی هامانه، سفیر و نماینده دائم کشور جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در ژنو  - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.10.2021
در حاشیه هفتاد و دومین نشست کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان، پیتر مائورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ و فیلیپو گرندی کمیسرعالی پناهندگان، گزارشی از آخرین اقدامات سازمان های مذکور در راستای رسیدگی به بحران بشردوستانه در افغانستان ارائه کردند.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران اسماعیل بقائی هامانه، سفیر و نماینده دائم کشور جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در ژنو در این نشست طی سخنانی بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر که همه مردم افغانستان شامل همه اقوام و مذاهب را نمایندگی کرده، حقوق بشر را محترم شمرده و رفتاری مبتنی بر حسن همجواری با کشورهای همسایه داشته باشد، تأکید نمود.
برق - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.10.2021
تقاضای افغانستان از ایران در رابطه با بدهی برق
وی همچنین به تبعات منفی مداخلات نظامی در افغانستان اشاره کرده و افزود مردم افغانستان در چنین شرایطی شایسته درک و حمایت بین المللی هستند. در افغانستان هیچ کمک بشردوستانه ای جایگزین ایحاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان نخواهد شد و جامعه بین المللی باید مسئولیت خود را در خصوص حمایت از مردم افغانستان به درستی انجام دهند. وی افزود  تبعات منفی تحریم های ظالمانه آمریکا ظرفیت کشورهای میزبان برای حمایت از پناهندگان افغان را تحت تأثير قرار داده و  مانع تحقق اصل همبستگی بشردوستانه در کمک به مردم افغانستان است. تحريمها يكجانبه موجب شده است كه بسياري از تلاشهاي بازيگران بشردوستانه براي تأمين نيازها و مايحتاج آوارگان با مخاطرات جدي مواجه شود و عملا در زمان مناسب در دسترس پناهجويان و بيجاشدگان قرار نگيرد.
آمریکا  اگر نمی تواند مشکلی را حل کند، لا اقل بیش از این آسیب نزند.
پیتر مائورر،  رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ ضمن ارائه گزارشی از سفر خود به افغانستان اظهار داشت اصل مهم در ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان ارائه غیر مشروط این کمک ها است. وی افزود ما در تعاملاتی که با طالبان داشتیم از آنان خواسته ایم طوری عمل کننده که کمک ها و حمایت های بشردوستانه بین المللی به بهبود وضعیت زندگی مردم در افغانستان منتهی شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن هشدار نسبت به وضعیت بسیار نامطلوب بشردوستانه در افغانستان خواستار کمک جامعه بین المللی برای جلوگیری از فروپاشی نظام بهداشت و سلامت و نیز تأمین حداقل مایحتاج غذایی برای مردم شد.
فیلیپو گرندی، کمیسیرعالی پناهندگان در این نشست ضمن ارائه گزارشی از سفر خود به پاکستان و افغانستان گفت اوضاع بشردوستانه در افغانستان شکننده و رو به وخامت است. ما ضمن درخواست برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به افغانستان باید برنامه ریزی کنیم که ارائه این کمک ها بتواند به صورت پایدار مشکلات بشردوستانه در افغانستان را مرتفع کند. وی همچنین ضمن تأکید بر ضرورت تعامل با کلیه طرف ها در موضوع افغانستان، خواستار سرمایه گذاری و تأمین مالی سریع، بدون شرط از سوی حاميان مالي بین المللی شد.
برق - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.10.2021
تقاضای افغانستان از ایران در رابطه با بدهی برق
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از حمایت ایران از پناهندگان افغان بویژه در شرایط دشوار همه گیری کرونا، گفت لازم است تعهدات جامعه بین المللی جهت پشتیبانی ظرفیت ایران و پاکستان به عنوان میزبانان عمده پناهندگان افغان تقویت شود.
کمیسر عالی پناهندگان و رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در واكنش به سخنان سفير ايران ، تصریح کردند که تحریم ها نباید مانعی برای ارائه کمک حمایت های بشر دوستانه از پناهندگان و آوارگان ایجاد نماید و در وضع رژیم های تحریمی باید شرایط و استثنائات بشردوستانه به صورت جدی مد نظر قرار گیرد.
نشست جانبی گفتگو در خصوص افغانستان، در حاشیه اولین روز هفتاد و دومین نشست کمیته اجرایی کمیسیاری عالی پناهندگان در روز 12 مهر 1400 با حضور سفرا و نمایندگان دائم کشور های عضو كميته اجرايي در ژنو برگزار شد و 10 از نمایندگان دائم از جمله سفیر کشورمان نزد سازمان ملل در ژنو به بیان دیدگاه های خود در خصوص بحران بشر  دوستانه افغانستان پرداختند.
خاطر نشان مي گردد كميته اجرايي كميسارياي عالي پناهندگان از ١٠٧ كشور عضو سازمان ملل تشكيل شده است و كشور جمهوری اسلامی ایران از سال ١٩٥٥ عضو اين كميته است.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала