ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اقدام وزارت اقتصاد برای اجرای حکم معطل بودجه در مجلس

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / مجلس شورای اسلامی ایران
مجلس شورای اسلامی ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.10.2021
وزارت اقتصاد و دارایی برای تصمیم گیری نهایی در خصوص واگذاری تمام یا بخشی از سهام دولت در شرکت های کشتی رانی، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و... پیشنهاداتی مطرح کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، در این پیشنهاد مطرح شد: با توجه به شرایط سخت اقتصادی دولت ناشی از آثار تحریم های ظالمانه و نیز تأثیرات بیماری کرونا، تحقق منابع درآمدی پیش بینی شده در بودجه سال جاری نقش بسیار مهمی در اداره هرچه بهتر امور جاری کشور دارد. در بودجه سال 1400 حدود 95 هزار میلیارد تومان به عنوان درآمدهای حاصل از واگذاری سهام و بنگاه های متعلق به دولت پیش بینی شده است.
در این مسیر، از جمله موانع پیش رو، عدم وجود سهام آماده به اندازه کافی برای عرضه به عموم است. علی رغم وجود ظرفیت قابل توجهی از سهام متعلق به دولت در 7 شرکت بورسی به ارزش حدود 170 هزار میلیارد تومان، به دلایلی از جمله توثیق کل سهام دولت در 4 شرکت و نیز مخالفت وزارتخانه های تخصصی مربوط به 3 شرکت، امکان عرضه آنها فراهم نمی باشد.
اگرچه هیئت واگذاری مطابق ماده بند (ب) ماده (4) قانون، اختیار تصویب فهرست موارد قابل فروش و تعیین میزان هر یک را دارا می باشد لیکن به جهت حساسیت وزارتخانه های ذیربط و در جهت پیشگیری از اختلاف نظر بین دستگاه ها و نیز ایجاد همگرایی و هماهنگی بیشتر در مجموعه دولت، وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد تصمیم گیری نهایی از سوی هیئت وزیران درخصوص واگذاری تمام یا بخشی از سهام دولت در شرکت های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات ایران، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، ایران خودرو و سایپا که مشمول گروه (2) ماده (2) قانون می باشند و نیز الزام به رفع توثیق از سهام دولت را ارایه کرده است.
همچنین در صورت تصویب پیشنهاد مذکور، هیئت واگذاری در چارچوب مقررات، نسبت به تعیین روش واگذاری، قیمت سهام و سایر شرایط اقدام خواهد نمود.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала