ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

فروش سنگ قبرهای پلاستیکی در ایران به دلیل گرانی

© AP Photo / Vahid Salemiفروش سنگ قبرهای پلاستیکی در ایران به دلیل گرانی
فروش سنگ قبرهای پلاستیکی در ایران به دلیل گرانی - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.09.2021
۸۰ تا ۸۵ درصد مواد و ابزار فرآوری سنگ برای مناسب سازی آن به منظور استفاده به عنوان لوح قبر، وارداتی است و قیمت آنها متناسب با افزایش نرخ ارز، رشد قابل ملاحظه‌ ای داشته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری رکنا، قیمت نهایی سنگ قبر رایج در بهشت زهرا از حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شروع شده و به ۱۰ میلیون به بالا نیز می رسد. عواملی همچون جنس سنگ، ضخامت سنگ، شکل سنگ، طرح ها و نقوش سنگ، قرنیز و هزینه های مربوط به نصب، قیمت نهایی سنگ قبر را تشکیل می دهند.
بحران اجاره‌بها و پدیده‌ی اجاره اشتراکی خانه در تهران +عکس - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.09.2021
بحران اجاره‌بها و پدیده‌ی اجاره اشتراکی خانه در تهران +عکس
این در حالیست که شیوع ویروس کرونا و مرگ و میرهای ناشی از آن در افزایش تقاضای سنگ قبر تاثیر گذاشته است. به گفته برخی نیز همین تقاضای زیاد برای خرید سنگ قبر باعث افزایش قیمت سنگ قبر شده است.
در یک سال اخیر سنگ قبر حدود ۳۵ درصد افزایش قیمت داشته است و هم اکنون سنگ هایی به عنوان سنگ مزار استفاده می شود که قبل از گرانی ها به هیچ عنوان رایج نبوده و به دلیل نداشتن آهن بعد از مدتی مشکلات زیادی خواهد داشت.
فاطمه فراهانی موسس شرکت معادن کیان کانیار و زمین شناس، درباره مسئله گرانی های سنگ قبر ایرانی توضیح داد: یک سنگ برای اینکه قابل استفاده شود فقط همان ماده اولیه نیست و نیاز به محلول برای ساب دادن و تیغه هایی برای برش هستیم که قیمت های آن در چند وقت اخیر ۴ برابر شده است. بنابراین طبیعی است که وقتی لوازم مورد نیاز این صنعت گران می‌ شود قیمت تمام شده سنگ نیز بالا برود. کمااینکه مسئله حمل و نقل را نیز نمی‌ توانیم نادیده بگیریم.
وی افزود: فرآوری یک سنگ آماده شده برای استفاده در قبر یا در صنعت ساختمان هزینه های متعددی دارد که قیمت را بالا می برد و از مهم ترین آنها می توان به حقوق کارگران نیز اشاره کرد. جدای از از همه اینها بحث استهلاک دستگاه ها نیز وجود دارد که باعث میشود قیمت سنگ را هفت الی هشت برابر کند.
فراهانی در پاسخ به این سوال که آیا ما نمیتوانیم در زمینه تیغه و وسایل صنعتی برش سنگ خودکفا شویم تاکید کرد: ۸۰ تا ۸۵ درصد مواد و ابزار فرآوری سنگ برای مناسب سازی آن به منظور استفاده به عنوان لوح قبر، وارداتی است و قیمت آنها متناسب با افزایش نرخ ارز، رشد قابل ملاحظه‌  ای داشته است. حقیقت این است که دستگاه صنعتی که ما می‌سازیم گاهی از قیمت جهانی نیز بالاتر خواهد بود و این برای صنعت ما به صرفه نیست و از طرفی اگر سرمایه گذاری هم بخواهد صورت بگیرد باید توسط بخش خصوصی باشد که از آنجایی که سرمایه گذاران ما در این زمینه امنیت ندارند و ممکن با یک تصمیم دولت سرمایه خود را از دست بدهند دست به چنین اقدامی نمی زنند.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала