ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

وزیر خارجه آمریکا: ایران هنوز با بازگشت به مذاکرات وین موافقت نکرده

© REUTERS / Chris J Ratcliffeوزیر خارجه آمریکا: ایران هنوز با بازگشت به مذاکرات وین موافقت نکرده
وزیر خارجه آمریکا: ایران هنوز با بازگشت به مذاکرات وین موافقت نکرده  - اسپوتنیک ایران, 1920, 24.09.2021
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده آماده "دیپلماسی معنادار" در رابطه با توافق هسته ای برجام با ایران است، اما تهران هنوز با بازگشت به مذاکرات وین موافقت نکرده است.
به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را دیروز  پنجشنبه آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک اعلام کرد که وی برای شرکت رویدادهای هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در انجا قرار دارد.
کورین کیتسل، سفیر انگلیس نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.09.2021
انگلیس: بازگشت آمریکا به توافق هسته ای برجام با ایران اولویت است
بلینکن گفت: "ما تا کنون از ایران موافقت  برای بازگشت به مذاکرات در وین دریافت نکرده ایم و اشاره نمود که خود ایالات متحده "آمادگی کامل خود را برای این کار دارد" بلینکن تأکید کرد: "ما به طور آشکار و محکم به اصول دیپلماسی معنادار با هدف بازگشت به تعهدات متقابل بر اساس برجام (برنامه جامع اقدام مشترک برای برنامه هسته ای تهران) پایبند هستیم."
رئیس دیپلماسی آمریکا ضمناً خاطرنشان کرد که فرصت بازگشت به برجام "برای همیشه دوام نخواهد داشت". به گفته وی ، افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده توسط ایران و همچنین ساخت سانتریفیوژهای جدید ممکن است به این واقعیت منجر شود که "در برخی مراحل، بازگشت ساده به برجام منافع پیش بینی شده در [این توافقنامه] را به همراه نداشته باشد. "
مذاکرات درباره اجرای برجام از ماه آوریل در پایتخت اتریش ادامه دارد. طرفین در مورد امکان بازگشت به اجرای کامل و متقابل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، لغو تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، انجام تعهدات ایران در حوزه هسته ای و همچنین بازگشت ایالات متحده به برجام بحث می کنند. همچنین مقامات کشورهای شرکت کننده بدون مشارکت ایران رایزنی های جداگانه ای با فرستادگان آمریکایی دارند.
تصمیم خروج از برجام در سال 2018 توسط دونالد ترامپ ، رئیس جمهور قبلی آمریکا اتخاذ شد. جو بایدن  جانشین وی در مقام رئیس جمهور بارها آمادگی خود را برای بازگرداندن ایالات متحده به این توافق هسته ای اعلام کرد که توسط گروه "پنج بعلاوه یک" در سال 2015 با ایران به منظور حل بحران هسته ای این کشور امضا شد.
سعید خطیب زاده ، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه شنبه گفت که مذاکرات درباره از سرگیری کامل توافق هسته ای در وین ظرف چند هفته از سر گرفته می شود.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала