ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

طرح صیانت از فضای مجازی آغاز شده است؟

© Depositphotos / Mikdamطرح صیانت از فضای مجازی آغاز شده است؟
طرح صیانت از فضای مجازی آغاز شده است؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.09.2021
به نظر می‌رسد طرح صیانت از فضای مجازی در حال طی کردن مراحل ابتدایی خود است، چرا که به گفته کاربران سرورهای بسیاری از فیلترشکن‌ ها قطع شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تجارت نیوز، طی چند روز گذشته کاربران از قطعی فیلترشکن‌ ها و وی‌ پی‌‌ ان‌ های داخل ایران خبر داده‌اند و منبع‌ های ارائه دهنده وی پی ان‌، دلیل این قطعی را مسدودیت آی‌ پی‌ های داخل ایران اعلام کردند.
نماینده مجلس ایران به مخالفان طرح صیانت تاخت - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.09.2021
نماینده مجلس ایران به مخالفان طرح صیانت تاخت
استفاده از وی پی ان و فیلترشکن‌ به کاربران این اجازه را می‌دهد که بدون محدودیت جغرافیایی و به صورت ناشناس به دیدن محتوای مورد نظر خود بپردازند.
با استفاده از فیلترشکن‌ ها عملا بخش عمده تحریم‌های اینترنتی و فیلترینگ اعمال شده برای شهروندان ایرانی ناکارآمد بود، اما مسدود کردن فیلترشکن‌ ها و آی‌‌ پی، وی پی اِن‌ ها دسترسی به این منابع را برای کاربران ایرانی مسدود کرده است.
با محدود و مسدود کردن فیلترشکن‌ ها و وی پی ان‌ های موجود داخل کشور، اینترنت به سمت یک شبکه کاملا داخلی می‌رود و مدیریت مخابرات فقط به‌ سایت‌هایی که خود معین می‌کند اجازه ورود کاربر را می‌دهد.
یکی از کاربران در تایید قطعی آی‌پی، وی پی ان‌ ها نوشت: عملا با فیلترینگ آی‌پی های وی پی ان‌ ها، نه اینترنت درست کار می‌ کنه نه وی پی ان ها کار می‌کنند.
کاربر دیگری بیان کرد: وی پی ان‌ هایی که از سایت‌های داخلی می‌خریدیم همه از کار افتادند.
آیا طرح صیانت شروع شده؟
در همین رابطه عادل طالبی کارشناس حوزه فناوری و اطلاعات، گفت: مسدود شدن سرور فیلترشکن‌ ها بنا بر سخت‌ گیری‌ های طرح صیانت از فضای مجازی در حال حاضر اقدامی قانونی شمرده می‌شود.
وی ادامه داد: افرادی که دست به چنین اقدامی زدند نخست باید بررسی کنند که بستن سرورهای فیلترشکن‌ ها آیا به نفع عموم مردم و کسب و کارهای مجازی است یا خیر؟ که ظاهرا این موضوع هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.
براساس این مصوبه؛ ارتباط داخل با شبکه­‌ های خارجی صرفاً از طریق گذرگاه‌های ایمن مرزی شبکه ملی اطلاعات که دارای درگاه های مشخص اتصال به خارج و اتصال با داخل هستند، تأمین می‌شود.
طالبی با اشاره به مصوبه سی‌ و پنج شورای عالی مجازی که در سال ۹۵ تصویب شد، بیان کرد: طبق این مصوبه تا سال ۱۴۰۴ اینترنت بین‌الملل کشور تا ۷۰ درصد باید کند شود و با اجرای طرح صیانت از فضای مجازی به این مصوبه سرعت بخشیده شده است.
به نظر می‌رسد طرح صیانت از کاربران فضای مجازی و ایجاد شبکه ملی اطلاعات در حال اجرا و طی کردن مراحل ابتدایی خود باشد چرا که هر چیزی که از خارج از مرزها به داخل چنین شبکه‌ای وارد می‌شود باید بررسی شود و با از کار افتادن سرور وی پی ان‌ ها و فیلترشکن‌ های داخل کشور، محتوای اینترنت جهانی خارجی بدون بررسی وارد ایران نخواهد شد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала