ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اعلام آمادگی انگلیس برای بازپرداخت بدهی خود به ایران

© Photo / Iranian Foreign Ministerوزیر امور خارجه ایران و بریتانیا
وزیر امور خارجه ایران و بریتانیا - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.09.2021
وزیر امور خارجه انگلیس در دیدار با همتای ایرانی خود در نیویورک آمادگی کشورش را برای بازپرداخت بدهی خود به ایران ابراز داشت و وزیر امور خارجه ایران نیز «عمل به تعهدات» را تنها راه بازسازی روابط دو کشور عنوان کرد.
به گزارش اسپوتنیک، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و الیزابت تراس وزیر خارجه جدید بریتانیا ظهر چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به بحث و گفتگو در خصوص موضوعات دوجانبه، برجام و وضعیت افغانستان پرداختند.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و ولادیمیر ماکی وزیر خارجه بلاروس - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.09.2021
ملاقات وزرای خارجه ایران و بلاروس
وزیر امور خارجه ایران در این نشست با بیان اینکه بازسازی روابط دوجانبه نیازمند اقدامات جدی است، بر لزوم عملیاتی شدن بازپرداخت بدهی چهار دهه‌ ای انگلیس به ایران تأکید کرد.
حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه ایران در برجام حرف‌ها و وعده‌های زیادی شنیده، اما عملی ندیده است، گفت متأسفانه انگلیس هم جزئی از این بی‌عملی بوده است و این رویکرد باید تغییر کند.
وزیر امور خارجه ایران افزود: دولت آمریکا با سکوت و همراهی اروپا، همچنان به اعمال تحریم‌های غیرقانونی خود ادامه می‌ دهد و همزمان ادعای بازگشت به برجام را دارد، این تناقض آشکاری است که به‌ دقت توسط مردم ایران مشاهده می‌شود. برای دولت فعلی ایران معیار و سنجه، اقدام و عمل قابل اندازه‌گیری از سوی طرف‌های مقابل در برجام است و حرف ملاک نخواهد بود.
امیرعبداللهیان تأکید کرد که ضرورت دارد انگلیس توجه نماید که عمل به تعهدات تنها راه بازسازی روابط است و تهران به هر گام مثبت و سازنده جواب متناسب می‌دهد.
در این نشست همچنین در خصوص موضوعات کنسولی از جمله موضوع زندانیان دو تابعیتی بحث شد.
امیرعبداللهیان در ادامه بر ضرورت توجه به وضعیت انسانی در یمن و بحرین تأکید کرد. وی در خصوص افغانستان نیز تصریح نمود که تشکیل یک دولت فراگیر که بازتاب‌دهنده ترکیب قومی و جمعیتی این کشور باشد، تنها راه‌ حل جامع برای ثبات و صلح پایدار در افغانستان است.
در این دیدار، وزیر خارجه انگلیس نیز عنوان نمود که این کشور برای بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران آمادگی دارد.
الیزابت تراس با اشاره به توافق هسته‌ای، عنوان کرد: در موضوع برجام، در زمان حاضر موضوع اصلی توجه همه طرف‌ ها به زمان آغاز فرآیند گفتگوهاست.
وزیر خارجه انگلیس همچنین از جمهوری اسلامی ایران بابت تسهیل خروج اتباع باقی‌ مانده انگلیسی در افغانستان، تشکر کرد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала