ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ابلاغ دعوت رییسی از رئیس جمهور ترکیه برای سفر به تهران

© AP Photo / Turkish Presidencyابلاغ دعوت رییسی از رئیس جمهور ترکیه برای سفر به تهران
ابلاغ دعوت رییسی از رئیس جمهور ترکیه برای سفر به تهران - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.09.2021
وزیر امورخارجه ایران شامگاه چهارشنبه به وقت نیویورک با «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در حاشیه مجمع عمومی ملل متحد دیدار و در خصوص موضوعات دوجانبه ای و منطقه ای به ویژه تحولات افغانستان و سوریه گفتگو و تبادل نظر کردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، در این نشست وزیران امور خارجه دو کشور در حوزه دوجانبه طرفین توافق کردند کمیته راهبردی دو کشور قبل از اجلاس سران با سفر وزیر خارجه ترکیه برگزار شده و دستور کار نشست کمیته عالی تنظیم شود. همچنین دو طرف توافق کردند نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه در تهران برگزار شود.
 افزایش طول دیواری که ترکیه در مرز با ایران می سازد  - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.09.2021
افزایش طول دیواری که ترکیه در مرز با ایران می سازد
در این دیدار امیرعبداللهیان با تاکید بر روابط راهبردی دو کشور، ضمن اعلام اینکه در دولت جدید، معاون اول رئیس جمهور رئیس کمیسیون مشترک خواهد بود آن را ارتقاء جدی در این زمینه دانسته و آمادگی ایران را برای برگزاری کمیسیون های مشترک که مدتی است به تعویق افتاده اعلام کرد.  
در این دیدار وزیر خارجه ایران دعوت ابراهیم رئیسی  رییس جمهوری را از رئیس جمهور ترکیه را نیز ابلاغ کرد.
در خصوص موضوعات منطقه ای، وزیر خارجه ایران ضمن اشاره به اینکه در منطقه تحولات جدیدی در حال شکل گیری است بر ضرورت رایزنی های منظم بین دو کشور بیش از هر زمان دیگری تاکید کرد.
در رابطه با افغانستان دکتر امیرعبداللهیان اظهار کرد : در این کشور با همه طرف ها در ارتباط هستیم اما آنچه بسیار اهمیت دارد تاکید بر تشکیل دولت فراگیر به عنوان راه حل پایدار برای صلح و ثبات افغانستان می باشد.
 وزیر خارجه ترکیه نیز در این دیدار ضمن استقبال از ارتقاء سطح ریاست کمیسیون مشترک دو کشور، اظهار کرد :  از سوی ترکیه نیز معاون رئیس جمهور مسئول کمیسیون می شود.
وزیرخارجه ترکیه با انتقاد از تحریم ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: تحریم های یکجانبه و غیرقانونی  بر ضد ایران باید برداشته شود.
 وزیر خارجه ترکیه ضمن اعلام آمادگی برای حضور در نشست سه جانبه در تهران، اظهار کرد : در اولین فرصت آماده سفر به تهران است تا رایزنی ها  از سر گرفته شود.
در خصوص موضوعات منطقه نیز، وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد: دو کشور با چالش های مشترک منطقه ای از جمله افغانستان  روبرو هستند که ضرورت رایزنی های نزدیک تر را الزام آور میکند.
همچنین وی با تاکید بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، از امکان جدی بالاگرفتن خشونت و افراطی گری در این کشور ابراز نگرانی کرد
در این دیدار  دو طرف  همچنین در خصوص سفر وزرای کشور و دادگستری ترکیه به ایران و همچنین تبادل مجرمین توافق کردند. ‌
 
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала