ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

واکنش ایران به اظهارات اخیر وزیر انرژی عربستان

© Fotolia / Borna Mirahmadianواکنش ایران به اظهارات اخیر وزیر انرژی عربستان
واکنش ایران به اظهارات اخیر وزیر انرژی عربستان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.09.2021
رایزن سیاسی نمایندگی دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به اظهارات اخیر وزیر انرژی عربستان واکنش نشان داد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، خدایار روزبهانی، رایزن سیاسی نمایندگی دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین به اظهارات اخیر عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان در شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد.
در این پاسخ آمده است: این طنز تلخی است که  جمله عامیانه "بهترین دفاع، یک حمله است"، در حال تبدیل شدن به یک الگو در آژانس بین المللی انرژی اتمی است. عربستان در حالی به برنامه هسته ای ایران می پردازد که این کشور هنوز نسخه قدیمی "پروتکل مقادیر کوچک" را اجرا می کند و در نتیجه، از نظارت و راستی آزمایی جامع برنامه هسته ای خود توسط آژانس جلوگیری می کند.
عربستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.09.2021
گزارش و تحلیل
احتمال مصالحه نزدیک ایران و عربستان سعودی
رایزن سیاسی نمایندگی دائم ایران در وین افزوده است: جمهوری اسلامی ایران به طور کامل و صادقانه موافقتنامه جامع  پادمان خود با آژانس را اجرا می کند و راسخانه معتقد است عدم اجرای کامل پادمان های جامع، زنگ خطر را در هر کجا که باشد به صدا در می آورد؛ حال چه در عربستان باشد، چه در رژیم اسرائیل و نباید هیچ تفاوتی در این بین قائل شد. این موضوع باید فوراً و بدون هیچ گونه تعصب و تبعیض رد شود. ایران، آژانس و جامعه بین المللی بسیار خرسند خواهند بود اگر عربستان و سایرین در خاورمیانه بتوانند همان تعهدات پادمانی را که ایران در حال اجرای آن است، انجام دهند.
روزبهانی تصریح کرد: متأسفانه، عدم عضویت در ان.پی.تی یا داشتن موافقتنامه پادمان ویژه با آژانس، برای برخی تبدیل به عذر موجه شده تا از تعهدات خود برای اجرای کامل و قابل اثبات آنچه برای اطمینان جامعه بین المللی در مورد صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای لازم است، اجتناب کنند. نادیده گرفتن واقعیت های موجود در منطقه خاورمیانه، به نفع صلح و ثبات این منطقه و جامعه بین المللی نیست.
وی در پایان افزود: ریاض، موافقتنامه جامع پادمان را به طور کامل اجرا نمی کند، بنابراین، اجازه حداقلی به آژانس برای انجام راستی آزمایی های لازم از سوی عربستان ارائه نمی شود. با توجه به اینکه دبیرخانه آژانس چندین بار از عربستان خواسته است تا پروتکل مقادیر کوچک را لغو کند، باید در نظر داشت که عدم اجرای پادمان های آژانس در کنار لغو پروتکل مقادیر کوچک، می تواند به عربستان اجازه دهد برخی فعالیت های هسته ای خود را از چشم بازرسان آژانس مخفی کند، که این امر نیز کل رژیم پادمانی و عدم اشاعه ای را تضعیف می کند.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала