ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ژنرال آمریکایی به هدف‌گیری غیرنظامیان در افغانستان اعتراف کرد

© Photo / IRNAژنرال آمریکایی به هدف‌گیری غیرنظامیان در افغانستان اعتراف کرد
ژنرال آمریکایی به هدف‌گیری غیرنظامیان در افغانستان اعتراف کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.09.2021
رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه، سنتکام، با اعتراف به اینکه در حمله پهپادی آمریکا در کابل که ماه گذشته میلادی رخ داد، ۱۰ غیرنظامی از جمله هفت کودک کشته شدند، بابت این "اشتباه فجیع" عذرخواهی کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، ژنرال فرانک مک‌کنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه، سنتکام، در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر واشنگتن، تصمیم به انجام حمله پهپادی اخیر در پایتخت افغانستان را یک «اشتباه غم‌انگیز» دانست و معذرت‌خواهی کرد.
مقام‌های آمریکایی ۲۹ اوت (هفتم شهریور) اعلام کردند یک بمبگذار انتحاری را که با یک دستگاه خودرو مشکوک به سمت فرودگاه بین‌المللی کابل در حرکت بود، در عملیاتی با استفاده از پهپاد از پای در آورده‌اند. اما بعدا روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد فرد کشته شده در واقع یک امدادگر افغان بوده که به همراه خودروی پر از گالن‌های آب هدف قرار گرفته است رد این حمله ۱۰ تن از اعضای خانواده این امدادگر از جمله ۷ کودک کشته شدند.
پوتین: یک زرادخانه ی سلاح های مدرن رها شده در افغانستان باقی مانده است - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.09.2021
پوتین: یک زرادخانه ی سلاح های مدرن رها شده در افغانستان باقی مانده است
با وجود برخی گزارش‌ها از کشته شدن غیرنظامیان در آن حمله، مقام‌های وزارت دفاع آمریکا از دقت حمله دفاع می‌کردند.
این حمله پهپادی حدود یک هفته پس از حمله انتحاری گروه داعش ( در روسیه تروریستی و ممنوع اعلام شده) در نزدیکی فرودگاه کابل انجام شد. در حمله این گروه تروریستی، ده‌ها تن، از جمله ۱۳ تن از نیروهای نظامی آمریکایی، کشته شدند.
مک‌کنزی گفت: تحقیقات ما اکنون مشخص کرده که این حمله پهپادی یک اشتباه فجیع بوده است.
وی همچنین گفت، اکنون بر این باور است که بعید است آن افرادی که در این حمله کشته شدند، اعضای داعش خراسان یا تهدیدی علیه نیروهای آمریکایی بوده باشند. پنتاگون در حال بررسی اعطای غرامت به خانواده‌های قربانیان است.
کشته شدن این غیرنظامیان در این حمله پهپادی که خارج از افغانستان رخ داد، باعث مطرح شدن این سوال درباره حملات آتی مقابله با تروریسم آمریکا در افغانستان شد که گردآوری اطلاعات در آن و در پی خروج نیروهای آمریکایی متوقف شده است.
همچنین تایید کشته شدن غیرنظامیان باعث انتقادهای بیشتری به خروج بی نظم نیروهای آمریکایی از افغانستان شده که بزرگترین بحران را برای دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در پی داشته است.
ژنرال لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفته که این حمله پهپادی باعث کشته شدن آقای "احمدی" شده که برای یک گروه غیردولتی موسوم به " تغذیه و آموزش بین‌المللی" کار می‌کرد.
وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما اکنون می‌دانیم که هیچ ارتباطی بین آقای احمدی و داعش-خراسان وجود ندارد که فعالیت‌های او در آن روز کاملا بی ضرر بوده و به هیچ وجه مربوط به تهدیدی قریب‌الوقوع نیست که ما معتقد بودیم با آن روبرو هستیم. ما بابت این حمله عذرخواهی می‌کنیم و سعی خواهیم کرد از این اشتباه وحشتناک درس بگیریم.
در حالیکه به ندرت پیش می‌آید که مقامات ارشد پنتاگون از جمله وزیر دفاع ، شخصا از غیرنظامیانی که در حملات نظامی کشته شدند عذرخواهی کنند، ارتش ایالات متحده گزارش‌هایی از غیرنظامیان کشته شده در عملیات در سراسر جهان منتشر می‌کند.
 
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала