ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

وزیر بهداشت: دنبال بارانی از واکسن بودیم اما سیلی از واکسن سرازیر شد

CC BY 4.0 / IRNA / عین‌الهی: دنبال بارانی از واکسن بودیم اما سیلی از واکسن سرازیر شد
عین‌الهی: دنبال بارانی از واکسن بودیم اما سیلی از واکسن سرازیر شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.09.2021
وزیر بهداشت ایران با اشاره به واردات واکسن کرونا به این کشور گفت: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم اصلاً واکسن نداشتیم و تمام واکسن‌های ذخیره هفته صفر شده بود.
به گزارش اسپوتنیک، بهرام عین‌الهی، وزیر بهداشت ایران در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان قزوین که نیمه شب گذشته ۱۸ شهریور در استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: بعد از انقلاب تاکنون مردم همواره در صحنه حضور داشتند و همراه بودند، یک سال و نیم است که با شیوع کرونا روبه‌رو شدیم و صحنه‌های بدی را مشاهده می‌کنیم، عزادار شدن ۶۰۰ خانواده به صورت روزانه برای ما بسیار دردناک است.
صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن فخرا - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.09.2021
صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن فخرا
وی افزود: آمار فوتی‌های کرونا طی یک سال و نیم گذشته از تعداد شهیدان دفاع مقدس طی ۸ سال بیشتر شده است، در دوران دفاع مقدس ما حدود ۴۰ هزار شهید داشتیم اما در این مدت ۱۱۶ هزار نفر در کشور بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند، ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا این میزان کاهش پیدا کند.
وزیر بهداشت اظهار کرد: مردم استان قزوین به صورت جهادی و بسیجی به ستاد کرونا کمک کردند، حتی یکی از حسینیه‌های قدیمی و صاحب‌نام قزوین به مرکز واکسیناسیون تبدیل شده است تا واکسیناسیون سرعت پیدا کند، واکسیناسیون نقش بسزایی در کاهش فوتی‌ها دارد و باید طبق راه‌حل‌های موجود واکسن وارد کنیم.
وی خاطرنشان کرد: شنیده بودیم که می‌گویند به ایران واکسن نمی‌دهند، زمانی که دولت را تحویل گرفتیم اصلاً واکسن نداشتیم و تمام واکسن‌های ذخیره هفته صفر شده بود، اما با پیگیری رئیس‌جمهور و وزرا از راه‌های مختلفی توانستیم واکسن وارد کنیم، درحالی‌که ما به دنبال بارانی از واکسن بودیم به لطف خدا سیلی از واکسن به‌سوی کشور سرازیر شد.
عین‌اللهی بیان کرد: ابتدای کار تصور نمی‌کردیم که بتوانیم واکسن وارد کنیم اما تا پایان شهریور ماه ۵۰ میلیون دوز واکسن وارد می‌شود و تاکنون ۳۲ میلیون دوز آن تزریق شده است این در حالی است که تا پایان تیر ماه صرفاً پنج میلیون دوز واکسن تزریق شده بود. تا مهرماه اتفاقات خوبی رخ می‌دهد و نگرانی در خصوص تأمین واکسن وجود ندارد، صرفاً در خصوص تزریق و انجام واکسیناسیون نگرانی داشتیم که با کمک دستگاه‌های مختلف این نگرانی حل شد.
وی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون نجات مردم است و افراد زیادی مانند دانشجویان به کمک ما آمده تا واکسیناسیون انجام شود، امیدواریم که با این کار فوت بر اثر کرونا را کاهش دهیم.
وزیر بهداشت ایران بیان کرد: طرح قرنطینه هوشمند نیز اجرایی می‌شود، در این طرح دیگر محدودیتی برای مردم ایجاد نمی‌شود بلکه افراد دارای کارت واکسن می‌توانند از خدمات مختلف بهره‌مند شوند و تردد داشته باشند.
ورود دومین محموله سنگین واکسن کرونا به ایران از سوی هلال احمر - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.09.2021
ورود دومین محموله سنگین واکسن کرونا به ایران از سوی هلال احمر
وی تأکید کرد: بازگشایی دانشگاه‌ها یکی از مواردی است که در دوران کرونا ضربه خورد، با توجه به اینکه آموزش مجازی در برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های علوم پزشکی کافی نیست از استان قزوین می‌خواهیم که بازگشایی دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه علوم پزشکی را در دستور کار قرار دهد، از اواسط مهرماه دانشگاه‌ها را با رعایت پروتکل‌ها بازگشایی می‌کنیم و ممکن است از روش ترکیبی مجازی و حضوری استفاده کنیم.
عین‌اللهی بیان کرد: همچنین استان قزوین باید تمام کارگران را بدون در نظر گرفتن شرایط سنی واکسینه کند، واکسیناسیون هوشمند و در نظر گرفتن شرایط سنی برای این است که تجمع صورت نگیرد برداشتن شرایط سنی باعث ایجاد ازدحام می‌شود، اما افرادی که در اقتصاد مؤثر هستند و به صورت تجمعی کار می‌کنند باید واکسینه شوند و واکسن مورد نیاز را در صورت درخواست استان، به میزان لازم اختصاص می‌دهیم.
وی افزود: با واکسیناسیون و تمرکز بر پیشگیری با هزینه کمتری می‌توانیم با کرونا مقابله کنیم اما اگر در حوزه درمان وارد شویم هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند و هر بیمار ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان هزینه دارد، در همه موارد اگر در بهداشت هزینه کنیم هزینه کمتر و بازدهی بیشتر می‌شود، امروز بودجه وزارت بهداشت پنج برابر شده است اما هنوز آنچه مردم باید پرداخت کنند تغییر نکرده است و حدود ۴۶ درصد است.
وزیر بهداشت ایران اظهار کرد: قزوین استانی صنعتی است و باید مواردی مانند بهداشت کار و بهداشت حرفه‌ای در این استان مورد توجه قرار بگیرد و درمان مأموریت‌گرا باشد، بهداشت کار، بسیار مهم است و با توجه به آن می‌توان از بسیاری حوادث حین کار جلوگیری کرد.
وی با اشاره به اورژانس قزوین یادآور شد: وضعیت اورژانس و تخت‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد، ضمن هماهنگی با نماینده استان در این خصوص تلاش می‌کنیم که مشکلات اولویت‌بندی حل شود.
عین‌اللهی خاطرنشان کرد: تعداد هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بسیار کم و تعجب‌آور است، نسبت استاد به دانشجو باید تقویت شود و می‌توان مقداری ضرایب را تغییر داد تا اهداف درمانی را به خوبی دنبال کرد، در حوزه داروسازی نیز باید وارد شوید و زیرساخت‌ها و هیئت‌علمی را در نظر بگیرید و در صورت مهیا بودن، دانشکده آن تأسیس شود.
تائید تزریق ترکیبی واکسن‌ های کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.09.2021
تائید تزریق ترکیبی واکسن‌ های کرونا در ایران
وی بیان کرد: طرح درمان در منزل با هزینه دولتی که توسط دانشگاه علوم پزشکی قزوین اجرایی شده کار ارزشمندی است و می‌تواند به الگویی برای سایر استان‌ها تبدیل شود، امروزه سیاست درمان جهان طوری است که بستری را کاهش دهیم چرا که مریض هرچه کمتر بستری شود درمان آن سریع‌تر صورت می‌گیرد، در حوزه مشکلات بیمه‌ای طرح تلاش می‌کنیم تا این طرح نه تنها برای بیماران کرونایی بلکه برای تمام بیماران اجرایی شود.
وزیر بهداشت ایران گفت: امروز یکی از آفت‌های جامعه علمی، پژوهش‌های بدون هدف است، باید پژوهش‌ها هدفمند باشد تا بسیاری از مشکلات حل شود، استان قزوین ظرفیتی مانند دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) دارد که به دانشجویان خارجی زبان فارسی آموزش می‌دهد اما از این ظرفیت به خوبی استفاده نمی‌کند زیرا می‌توان با استفاده از ظرفیت دانشگاه در حوزه بین‌الملل وارد شد.
عین‌اللهی با اشاره به طب سنتی، خاطرنشان کرد: ما به طب سنتی علمی اعتقاد داریم و تأسیس دانشکده طب سنتی و جذب متخصصین این حوزه در دستور کار قرار دارد، طب سنتی ما زمان رضا شاه از بین رفت چرا که رگه‌هایی از مذهب در آن وجود داشت اما در کشورهایی مانند هند رایج شد، از سال ۸۴ طب سنتی را به صورت کارشناسی ارشد در آوردیم و تصمیم داریم دکتری این رشته ایجاد شود در این میان مستندات و تحقیقات را جمع‌آوری می‌کنیم تا طب سنتی علمی دانشگاهی و مستند داشته باشیم در قزوین نیز امیدواریم این دانشکده تأسیس شود و داروخانه و درمان در طب سنتی مورد توجه قرار بگیرد.
وی افزود: یک خبر خوب نیز برای کادر درمان دارم، در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد که معوقات کادر پزشکی پرداخت شود اعتبار آن نیز دریافت شده است.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала