ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

تخت روانچی: خلع سلاح هسته ای باید در دستور کار نظام بین الملل بماند

© Photo / IRNAمجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل
مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.09.2021
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواست که اسرائیل را وادار کند به معاهده منع اشاعه سلاح های هسته ای بدون قید و شرط بپیوندد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در مراسم گرامیداشت روز بین‌المللی منع آزمایشات هسته ای با استقبال از لازم الاجرایی شدن معاهده منع سلاحهای هسته ای بیان داشت: خلع سلاح هسته ای باید در صدر دستورکار نظام بین المللی باقی بماند، زیرا تنها خلع سلاح هسته ای و انهدام کامل این سلاح هاست که می تواند ضامنی برای عدم کاربرد آنها باشد.
تخت روانچی با اشاره به بیست و پنجمین سالگرد امضای معاهده منع جامع آزمایشات هسته ای و نیز اهیمت این روز بین المللی در  گرامیداشت قربانیان آزمایشات هسته‌ای و  حفاظت از محیط زیست، از نقش دولت امریکا در این زمینه انتقاد کرد. 
وی خاطر نشان کرد: آمریکا  از سال  1945 با انجام 1054 آزمایش هسته ای از مجموع 2000 آزمایش هسته ای انجام شده تاکنون، بالاترین میزان آزمایشات را در مقایسه با دیگر کشورهای هسته ای انجام داده است.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد که مخاطب اصلی این مناسبت، قدرت های هسته ای هستند که طبق ماده 6 معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای متعهد به خلع سلاح هسته ای هستند.
تخت روانچی بیان داشت: متاسفانه در سطح منطقه ای نیز رژیم اسرائیل با داشتن انواع سلاح های کشتار جمعی چنین نقش مخربی در خاورمیانه ایفا می‌کند و ما می خواهیم جامعه بین المللی برای واداشتن این رژیم جهت پیوستن بی قید شرط به معاهده مزبور و پذیرش نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته ای آن استفاده کند.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала