گزارش و تحلیل

سپاه ایران دقیقاً چه تهدیدی کرد؟

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / سپاه ایران دقیقاً چه تهدیدی کرد؟
سپاه ایران دقیقاً چه تهدیدی کرد؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.09.2021
Telegram
فرمانده نیروی زمینی سپاه، به فعالیت گروهک های تروریستی و مسلح از اقلیم شمال عراق برای ایجاد ناامنی در مناطق مرزی ایران اشاره کرد و گفت: ادامه این وضعیت برای ما قابل تحمل نیست و پاسخ لازم را به تروریست ها خواهیم داد.
اسپوتنیک - روز دوشنبه سرتیپ محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه اعلام کرد: نیروهای مسلح ایران در صورت تهدید امنیت جمهوری اسلامی ایران می توانند به گروه های تروریستی در کردستان عراق حمله کنند.
سپاه به اقلیم شمال عراق هشدار داد - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.09.2021
سپاه به اقلیم شمال عراق هشدار داد
پاکپور گفت: گروه های تروریستی مسلح در تلاش هستند تا از شمال عراق برای ایجاد تهدیدات امنیتی در منطقه مرزی با ایران استفاده کنند.
فرمانده نیروی زمینی سپاه، با تاکید بر اینکه دولت عراق و اقلیم کردستان نباید به تروریست ها اجازه برپایی پایگاهی در این سرزمین برای تهدید و ایجاد ناامنی علیه ایران را بدهند، تاکید کرد: هرگونه کوتاهی و غفلت در این خصوص را مغایر حسن همجواری و روابط حسنه دو کشور ایران و عراق می دانیم و دولت عراق باید پاسخگوی چنین اقداماتی باشد.
خبرنگار اسپوتنیک به گفتگو با حسن هانی زاده تحلیلگر سیاسی و رسانه ای ارشد و کارشناس مسایل خاورمیانه و جهان عرب سردبیر پیشین خبرگزاری مهرنیوز، پرداخت و پرسش هایی را در این رابطه مطرح کرد.
صحبت در مورد چه گروه هایی است؟ آنها از ایران چه می خواهند؟
سرلشکر سلامی: نگرانی امنیتی در مرزها نداریم - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.08.2021
سرلشکر سلامی: نگرانی امنیتی در مرزها نداریم
در واقع تعدادی گروهک های تروریستی در اقلیم کردستان عراق هر از گاهی عملیات هایی در داخل خاک ایران علیه مردم ایران انجام می دهند، که بیشتر قربانیان این نوع حملات اهالی استان کردستان ایران در مناطق شمال غربی این کشور هستند.
بارها جمهوری اسلامی ایران به اقلیم کردستان تذکر داده، که نباید گروهک هایی چون پژاک، کوموله، حزب دموکرات اجازه انجام عملیات های تروریستی از خاک این اقلیم به ایران را داشته باشند، لذا این حق برای دولت ایران محفوظ است که در صورت تکرار حملات تروریستی، نیروهای مسلح ایران ناچار خواهند شد این گروهک های تروریستی را در خاک عراق تحت تعقیب قرار دهند.
در گذشته نیز چنین رویدادهایی رخ داده بود و دولت اقلیم کردستان عراق گاهی از اقدامات تروریستی جلوگیری می کند و گاهی هم به صورت سهل انگاری یا عمدی اجازه اقدامات تروریستی و خرابکارانه علیه ایران از خاک خود را می دهد؛ طبیعی است که ایران نیز متقابلاً تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار اینگونه عملیات های تروریستی اتخاذ خواهد کرد.
هدف اکثر این گروهک ها ایجاد نا امنی و شکاف بین دولت مرکزی ایران و استان کردستان ایران و جزئی از شهروندان ایرانی است و دولت ایران نسبت به تامین امنیت مردم کردستان ایران متعهد است و پژاک برای ایجاد نا امنی و تقابل با جمهوری اسلامی عملیت انجام می دهد؛ به نظر می رسد گروه تروریستی پژاک ارتباطی هم با قدرت های خارجی چون آمریکا و اسرائیل دارد و همچون ابزار فشار و تخریبی علیه ایران عمل می کند.
چرا ایران تا این حد نسبت به حملات انتقاد دارد؟
درگیری مسلحانه در مرز کردستان ایران و عراق - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.09.2021
درگیری مسلحانه در مرز کردستان ایران و عراق
خب قطعاً طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی دهد هیچ گروهی [تروریستی] در شمال غرب، جنوب و شرق این کشور بتواند با استفاده از ابزارهای خشونت آمیز ایران و مردم این کشور را تهدید کند و آزادی های فردی و اجتماعی بخشی از ساختارهای ایران است، اما استفاده از سلاح و ابزارهای خشونت آمیز در ایران علیه شهروندان خط قرمز ایران تلقی می شود و نیروهای مسلح به هیچ گروهی اجازه نمی دهند، تا با استفاده از سلاح و رعب و وحشت امنیت ایران را مختل کنند.
 
این بیانیه سپاه به معنای مداخله نظامی مستقیم ایران در امور دولت نیست؟ یا اینکه حملات با دولت عراق هماهنگ خواهد شد؟
کارشناس ایرانی: تهران حق سرکوب گروهک‌های ضد انقلاب در اقلیم کردستان عراق را دارد - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.08.2021
کارشناس ایرانی: تهران حق سرکوب "گروهک‌های ضد انقلاب" در اقلیم کردستان عراق را دارد
واضح است، که نیروهای مسلح ایران مسئول تامین امنیت مرزها است و خارج از تصمیمات دولت نیز عملیاتی انجام نمی دهند؛ پس برای ورود به خاک اقلیم کردستان عراق هماهنگی های لازم با مقامات این اقلیم انجام می شود، در حقیقت بارها هم ایران به اقلیم و مسئولین مربوطه عراق هشدار و تذکر داده است که نباید این منطقه پایگاهی برای آسیب و آزار رساندن به ایران تبدیل گردد، فلذا اخطار فرمانده نیروی زمینی سپاه به مفهوم عدم اجازه نیروهای مسلح به گروهک های تروریستی برای انجام عملیات در خاک ایران اقدامی کنند، چذا که وظیفه این نیروها تامین امنیت کشور است.
 
 
 
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала