ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آیا افغانستان با جنگ جدید تروریستی روبرو خواهد شد؟

© Sputnik / Tariq Azim افغانستان
 افغانستان   - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.09.2021
کارشناس روس: منابع معدنی افغانستان دلیل بروز جنگ جدید در افغانستان خواهد بود.
به گزارش اسپوتنیک، سپهبد یوری ژدانوف، رئیس بخش روسی انجمن بین المللی پلیس، جنگ تروریستی جدیدی را به دلیل بی تمایلی آمریکا در دادن منابع معدنی استراتژیکی افغانستان به چین، برای آن کشور پیش بینی کرده است.
به گفته ژدانوف، بنا به ارزیابی کارشناسان، افغانستان دارای معادن زیاد فلزات گرانبها، ذغال سنگ، معادن سنگ منگنز و لیتیوم است. به این دلیل به عقیده ژدانوف « آمریکایی ها صاف و ساده این منابع گرانبها را به دست چین، رقیب استراتژیکی خود نخواهند داد».
واشنگتن - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.09.2021
آمریکا، همکاری روسیه و عربستان را خطرناک می داند
وی در ادامه افزود:« آمریکا مدتهاست که از امکانات و مکانیزم انتقال انواع مختلف «ارتش‌های اسلامی تروریستی» از یک کشور به کشور دیگر برخوردار است. احتمالا جنگ جدید تروریستی در افغانستان ممکن است در تصادم با منافع روسیه باشد».
اول ماه مه، آمریکا رسما خروج نیروهای خود از افغانستان را آغاز کرد.
روز 15 ماه اوت (یکشنبه) رسانه ها و منابع گفتند که طالبان کنترل همه گذرگاه های مرزی را در دست دارند. در همان روز شبه‌نظامیان طالبان اطلاع دادند که وارد کابل شده و کنترل کاخ ریاست جمهوری را در دست گرفته‌اند. اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان اظهار داشت که «برای جلوگیری از کشتار وسیع» کشور را ترک کرده است. 16 ماه اوت (دوشنبه) محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که جنگ در افغانستان به پایان رسیده است.
در ده روز اول ماه آگوست، طالبان حملات خود را علیه نیروهای دولتی در افغانستان افزایش دادند. تنها منطقه ای که تحت کنترل طالبان نیست پنجشیر است، این منطقه در شمال شرقی کابل، یکی از کوچکترین مناطق کشور از نظر مساحت و جمعیتی محسوب می شود.
در ۱۵ آگوست، شبه نظامیان طالبان وارد پایتخت افغانستان شدند و کنترل کاخ ریاست جمهوری را در دست گرفتند.
در شب ۱۶ آگوست، محمد نعیم نماینده دفتر سیاسی طالبان، گفت که جنگ در افغانستان به پایان رسیده است و شکل حکومت در این کشور در آینده نزدیک روشن خواهد شد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала