ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

وزیر ارتباطات: مسئولیت تحقق شبکه ملی اطلاعات را عهده دار می شوم

© Photo / TASNIM NEWS AGENCY /عیسی زارع‌ پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران
عیسی زارع‌ پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.09.2021
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: محور و آرایش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوره جدید، تحقق شبکه ملی اطلاعات در همه لایه‌هاست.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، عیسی زارع‌ پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در جلسه ویدئو کنفرانسی با مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان‌ ها گفت: امروز ضرورت دسترسی همگانی به ارتباطات و فناوری اطلاعات بر کسی پوشیده نیست. در همین ایام انتخابات و روند انتخاب وزرا شاهد بودیم که جامعه تا چه‌ اندازه نسبت به این حوزه حساس بود. شاید به‌ جرات بتوان گفت که یکی از وزارتخانه‌ هایی که با تک تک مردم رابطه دارد وزارت ارتباطات است.
آغاز فاز سوم آزمایش بالینی واکسن رازی کووپارس  - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.09.2021
آغاز فاز سوم آزمایش بالینی واکسن رازی کووپارس
وزیر ارتباطات اضافه کرد: نقش وزارت ارتباطات در دوره جدید متفاوت با گذشته خواهد بود. ما از دوره‌ای که وزارت ارتباطات نقش کلیدی‌ اش و محور و کانون توجه همه مدیران بود یعنی توسعه دسترسی‌ ها عبور کرده‌ایم. با زحماتی که دوستان کشیده‌اند زیرساخت‌ ها به‌ خوبی فراهم شده است هرچند اشکالاتی وجود دارد که با تدابیر فوری چه در حوزه ارتباطات روستایی و چه در حوزه کاری اپراتورها قابل‌ حل است.
وی افزود: اگر بخواهیم به آن نقطه‌ ای برسیم که وزارت ارتباطات تبدیل به وزارتخانه کلیدی برای دولت شود و غیر از قطع شدن ارتباطات برای مردم، قطع شدن خدمات هم اهمیت پیدا کند نیازمند این است که سازوکارهای جدیدی تدبیر کنیم.
وزیر ارتباطات ادامه داد: در این رابطه با رئیس‌ جمهور صحبت کرده‌ ام و الآن با کمک دوستان در حال تدوین سازوکاری هستیم که همه انرژی‌ های کشور در بخش حاکمیتی یکجا در حوزه فاوا تمرکز پیدا کند و یک همگرایی شکل بگیرد تا بتوانیم در حوزه فناوری اطلاعات هم تحول ایجاد کنیم.
وی تأکید کرد: ما به‌ عنوان وزارت ارتباطات باید شرایطی را فراهم کنیم تا مردم در زندگی‌ شان طعم شیرین فناوری اطلاعات را بچشند. بخشی از این خواسته برقراری ارتباطات و ارائه خدمات با کیفیت است و بخش دوم هم این است که هر چیزی که مردم در این فضا نیاز دارند در اختیارشان قرار دهیم، از کسب و کار، انجام امور دولتی و حاکمیتی و بحث‌ های فرهنگی که همه این‌ها باید در دایره شبکه ملی اطلاعات اتفاق بیفتد، یعنی ما بتوانیم در همه این‌ ها زیرساخت‌ های مبتنی بر دانش و تخصص خودمان را داشته باشیم که این هم شدنی است.
وی تصریح کرد: بخش قابل‌ توجه این برنامه به‌ عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که محور آن را شبکه ملی اطلاعات می‌ دانم؛ حالا این شبکه ملی اطلاعات چیست؟ فعلاً تمرکز و نقشه‌ راهمان همان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات است که شورای‌ عالی فضای مجازی تصویب کرده است.
زارع‌ پور ادامه داد: بر این اساس محور و آرایش جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوره جدید تحقق شبکه ملی اطلاعات در همه لایه‌هاست، لایه‌هایی در اختیار خودمان است که باید سرعت و همگرایی را بیشتر کنیم. بنده خودم به‌ عنوان وزیر فرمانده میدان خواهم بود و مسئولیت این کار را به‌ عهده خواهم گرفت؛ اما همه بخش‌ها هم باید نقش خودشان را در تحقق شبکه ملی اطلاعات بازبینی کنند، از رگولاتوری گرفته ـ که باید مشخص کند چه سیاست‌ گذاری در قبال بخش خصوصی و اپراتورها می‌ خواهد داشته باشد ـ تا زیرساخت، سازمان فناوری اطلاعات، پست و پست‌ بانک و سایر مجموعه‌ها، در مجموع همه دستگاه‌ های زیر مجموعه وزارت ارتباطات باید مشخص کنند که برای شبکه ملی اطلاعات چه‌ کاری می‌ کنند.
وزیر ارتباطات تأکید کرد: البته امیدوارم روزی را شاهد باشیم که بخش خصوصی هم از کار برای شبکه ملی اطلاعات ارتزاق کند؛ یعنی باید برای این کار مدل اقتصادی وجود داشته باشد. شبکه ملی اطلاعات باید تبدیل به فعالیت اصلی بخش ICT شود، آن‌ موقع می‌ توانیم بگوییم که ما کارمان را انجام داده‌ایم وگرنه اینکه فلان پلت‌فرم ملی را بالا بیاوریم و من هم به‌ عنوان وزیر آن را افتتاح کنم و فردا هم هیچ‌ کسی از آن استفاده نکند و اصلاً زیست‌بوم و فعالیت اقتصادی شکل نگیرد فایده‌ ای ندارد، این می‌شود کار نمایشی که بنده به‌ هیچ‌ عنوان اهل کار نمایشی نیستم.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала