طرح نمایندگان مجلس ایران برای ایجاد وزرای منطقه‌ای

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / طرح نمایندگان مجلس ایران برای ایجاد وزرای منطقه‌ای
طرح نمایندگان مجلس ایران برای ایجاد وزرای منطقه‌ای - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.09.2021
Telegram
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران با تدوین طرحی با عنوان ایجاد وزرای منطقه‌ای و ارائه آن به هیئت رئیسه درصدد تقویت بنیه اقتصادی کشور برآمده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، اخیراً جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران با تدوین طرحی با عنوان ایجاد وزرای منطقه‌ای و ارائه آن به هیئت رئیسه مجلس درصدد تقویت بنیه اقتصادی این کشور برآمده‌اند.
این طرح از سوی هیئت رئیسه مجلس برای بررسی بیشتر به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ارجاع شده است.
متن این طرح به‌ شرح زیر است:
عنوان طرح: طرح ایجاد وزرای منطقه‌ای
ماده 1 ـ دولت موظف است سه ماه پس از تصویب این قانون با محورقراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد، با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت‌پذیری اقتصاد، حل مشکلات بین مناطق و استا‌نها و به‌کارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیتهای مناطق کشور، نسبت به تقسیم به ده منطقه اقدام نماید.
تبصره 1 ـ برای هر منطقه یک وزیر توسط رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی برای اخذ رأی اعتماد معرفی می‌شود.
تبصره 2 ـ وزیر منطقه‌ای مکلف به تنظیم روابط دولت مرکزی با مسئولان محلی، معرفی استانداران به هیئت وزیران، ایفای کمک‌رسانی و نجات عمومی دربرابر حوادث و بلایا در حوزه نفوذ منطقه خود و حل‌وفصل مشکلات مشترک استان‌ها در پهنه منطقه‌ای می‌باشد.
3 ـ در راستای اعمال اصول یکصدوبیست‌وهفتم و یکصدوسی‌وهشتم قانون اساسی، وزرای منطقه‌ای مکلف به اخذ تصمیمات رئیس جمهور و هیئت وزیران خواهند بود.
ماده 2 ـ وزیر منطقه‌ای نمی‌تواند دارای فعالیت اقتصادی در همان منطقه باشد یا خود و خانواده‌اش اهل همان منطقه باشند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала