ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

خطر مصرف شکر مصنوعی را جدی بگیرید

© Photo / Pixabayخطر مصرف شکر مصنوعی را جدی بگیرید
خطر مصرف شکر مصنوعی را جدی بگیرید  - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.09.2021
فروکتوز در خوراکیی هایی چون محصولات نیمه پخته، فست فود و نوشیدنی های آماده وجود دارد که برای روده و کلیه بسیار خطرناک است.
به گزارش اسپوتنیک، دانشمندان چینی یک مطالعه مروری در متابولیسم و حضور فروکتوز در بدن را مورد مطالعه قرار دارند. نویسندگان نتیجه می گیرند که افزایش مصرف فروکتوز می تواند منجر به عدم تعادل در مسیرهای متابولیک بدن و ایجاد بیماری های مختلف شود.
Чай с имбирем и лимоном - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.04.2021
ماده غذایی که قند خون را به سرعت کاهش می دهد
امروزه مردم بیشتر از محصولات نیمه تمام و نیمه آماده، فست فود و نوشیدنی های آماده استفاده می کنند. همه این غذاها حاوی قند اضافی و مصنوعی هستند. همراه با یک شیوه زندگی بی تحرک، این قند به یکی از عوامل خطر برای ایجاد اختلالات متابولیک مختلف، دیابت، بیماری کبد چرب و بیماری های قلبی تبدیل می شود.
برای کاهش این خطر، بسیاری از مردم به غذاهایی با جایگزین قند رژیمی به نام فروکتوز روی می آورند. محققان چینی پیامدهای احتمالی چنین گذار را ارزیابی کرده اند: "بررسی ما اطلاعات جامعی در مورد پیشرفت مطالعه جنبه های مولکولی و سلولی متابولیسم فروکتوز و نقش آن در توسعه بیماری های متابولیک ارائه می دهد. این داده ها به توسعه استراتژی های جدید تشخیصی، پیشگیرانه و درمانی برای بیماری های متابولیک کمک می کند.".
تحقیق توسط پروفسور ژانگ وایپینگ از دانشگاه پزشکی تیانجین انجام شده است که می گوید: بیشتر فروکتوز در بدن انسان جذب سلولهای پوشاننده روده می شود. میزان جذب توسط انتقال دهنده های پروتئین GLUT5 و GLUT2 توسط سلول های روده تعیین می شود. این گیرنده ها در پاسخ به سطح فروکتوز فعال می شوند - یعنی هرچه فرد قند یا فروکتوز بیشتری بخورید، بیشتر میل به شیرینی خواهید داشت. کمبود GLUT5 و GLUT2 می تواند منجر به اختلال در جذب فروکتوز و اختلال عملکرد روده شود.
پس از ورود فروکتوز به جریان خون، سطح خون توسط کلیه ها و کبد، مهمترین مراکز متابولیک کنترل می شود. در این اندام ها، فروکتوز از طریق فرآیندی به نام گلوکونئوژنز جهت تولید گلوکز هدایت می شود. با این حال، این واکنش مستلزم از بین رفتن مولکول های ATP - منبع اصلی انرژی در سلول ها می گردد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала