اعلام ارزش باورنکردنی تسلیحات آمریکایی به غنیمت گرفته شده توسط طالبان

© @https://twitter.comاعلام ارزش باورنکردنی تسلیحات آمریکایی به غنیمت گرفته شده توسط طالبان
اعلام ارزش باورنکردنی تسلیحات آمریکایی به غنیمت گرفته شده توسط طالبان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.08.2021
Telegram
جیم بنکس، عضو مجلس نمایندگان ونیروی ذخیره سابق نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد به میزان 85 میلیارد دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی آمریکایی به دست طالبان (سازمان تروریستی ممنوع در روسیه) افتاده است .

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه ایندیپندنت، جیم بنکس تصریح کرد که در میان تعداد زیاد تجهیزات و تسلیحات باقی مانده در افغانستان، 75000 خودرو،200 فروندهواپیما و هلیکوپتر و همچنین 600000 قبضه سلاح سبک وجود دارد. این عضو مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد که شبه نظامیان در حال حاضر بیشتر  از 85 درصد کشورهای جهان بالگردهای "بلک هاوک" در اختیار  دارند. جیم بنکس افزود: "اگر از این سلاح ها در حال حاضر یا در آینده برای آسیب رساندن، زخمی کردن یا کشتن آمریکایی ها استفاده شود، تقصیر این خونریزی بر دوش جو بایدن خواهد بود."

مهلت ۷ روزه طالبان به افغان‌ها برای تحویل اسلحه و مهمات  - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.08.2021
مهلت ۷ روزه طالبان به افغان‌ها برای تحویل اسلحه و مهمات

پیشتر سرهنگ ریچارد کمپ، فرمانده سابق نیروهای بریتانیایی در افغانستان گفته بود که وجود تعداد زیادی سلاح در دست طالبان نگران کننده است. او گفت که طالبان از بسیاری از ارتش های رسمی دولتی مجهزتر هستند.

در اول ماه مه، خروج رسمی نیروهای آمریکایی و ناتو از خاک افغانستان آغاز شد. پس از آن  وضعیت در این کشور متشنج شد و تحرک نیروهای طالبان (در روسیه ممنوع است) افزایش یافت.

در اوایل ماه اوت طالبان در شرایط خروج نیروهای آمریکایی  از افغانستان حملات خود را  آغاز کرده، تمام شهرهای بزرگ را تصرف  و پایان جنگ بیست ساله در این کشور را اعلام کردند. در حال حاضر مسئله مکانیسم اداره دولت در افغانستان تحت بررسی قرار دارد و  یک منبع نزدیک به مقامات جدید در این کشور گفت این یک شورای 12 نفره خواهد بود.

تنها پناهگاه مقاومت در برابر طالبان ، ولایت پنجشیر است که نیروهای تحت رهبری احمد مسعود در آنجا قرار دارند.

تخلیه خارجی ها و افغان هایی که با آنها همکاری کرده اند از طریق فرودگاه پایتخت افغانستان ادامه دارد. در روزهای اول به دلیل ترس و وحشت، ازدحام و تیراندازی های هشدار دهنده چندین نفر جان باختند. برخی از افراد از هواپیما های  در حال پرواز سقوط کرده و به طرز فجیعی کشته شدند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала