گزارش و تحلیل

ایده ائتلاف اسرائیل و کشورهای عربی علیه ایران نافرجام می ماند

© REUTERS / POOLایده ائتلاف اسرائیل و کشورهای عربی علیه ایران نافرجام می ماند
ایده ائتلاف اسرائیل و کشورهای عربی علیه ایران نافرجام می ماند  - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.08.2021
Telegram
اسرائیل قصد دارد برای ایجاد ائتلافی متشکل از کشورهای عربی، تلاش کند تا نفوذ ایران در منطقه را محدود کنند.

به گزارش اسپوتنیک، نفتالی بنت ، نخست وزیر اسرائیل، در مصاحبه ای که روز سه شنبه با نیویورک تایمز منتشر شد، بیان کرد که ائتلاف خاورمیانه علیه ایران ایجاد می شود.  به گفته نخست وزیر اسرائیل، در نشستی در واشنگتن با جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا در 26 آگوست، چشم انداز استراتژیک جدیدی را در این مورد ارائه خواهد کرد. وی گفت: "آنچه ما باید انجام دهیم ایجاد یک ائتلاف منطقه ای از کشورهای منطقی عربی است که با ما مبارزه کرده و جلوی این گسترش  (نفوذ ایران) را می گیرند."

نخست وزیر اسرائیل: ائتلاف خاورمیانه علیه ایران ایجاد می شود  - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.08.2021
نخست وزیر اسرائیل: ائتلاف خاورمیانه علیه ایران ایجاد می شود

در این راستا خبرگزاری اسپوتنیک حسن هانی زاده، تحلیلگر سیاسی و رسانه ای ارشد و کارشناس مسایل خاور میانه و جهان عرب به گفتگو نشسته است.

آیا اسرائیل در بین کشورهای عربی متحدی خواهد یافت؟ کدام کشورها می توانند به این ائتلاف علیه ایران بپیوندند؟

اسرائیل از مدت ها پیش در دو حوزه تلاش کرده است تا یک سری اجماع سازی و جریان سازی علیه ایران انجام دهد، در حوزه بین الملل اسرائیل تلاش دارد تا با اتحادیه اروپا و آمریکا به یک توافقی برای برهم زدن برجام برسد. سفر نفتالی بنت به واشنگتن و گفتگو با مقامات امریکا در چارچوب تلاش اسرائیل برای ناکام گذاشتن برجام قابل تحلیل است. در حوزه دیگر تلاش اسرائیل این است که یک سری همگرایی بین خود و اعراب ایجاد کند اما با توجه به سیاست جدید ابراهیم رئیسی و سیاست وزیر امور خارجه ایران که مبنی بر همگرایی و رفاه با کشورهای عربی است، قطعا اسرائیل هم در این حوزه ناکام خواهد بود. زیرا قرار است در پایان سال جاری یک نشست با شرکت سران کشورهای منطقه من جمله ایران عراق عربستان مصر اردن و سوریه در بغداد تشکیل شود، تا در آن اختلافات ایران با کشورهای عربی حل شود. بنابراین این تلاش های اسرائیل ناموفق خواهد بود و او نخواهد توانست اعراب را علیه ایران جمع کند. تنها دو کشور امارات و بحرین با اسرائیل همراه هستند، بقیه کشورهای عربی ارتباطات سیاسی با اسرائیل ندارد. لذا اسرائیل به دلیل بحران های داخلی، ناکامی ها، انزوای سیاسی و شکست در جنگ علیه غزه سعی می کند با اتهام سازی علیه ایران، ما را ضعیف نشان هد، نفوذ ایران را کم کند که به اهداف خود نخواهد رسید.

تهدید نفتالی بنت: ایران رسما مسئول حمله به کشتی مرسر استریت است - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.08.2021
تهدید نفتالی بنت: ایران رسما مسئول حمله به کشتی مرسر استریت است

این ائتلاف اسرائیل و برخی کشورهای عربی چه اقداماتی می تواند علیه ایران انجام دهد؟

به هر حال اقدامات بیشتر سیاسی خواهد بود، در هر صورت کشورهای عربی با اسرائیل همراهی نمی کنند زیرا ایران جزئیی از کشورهای منطقه غرب اسیا است و اسرائیل نمی تواند یک اجماع کلی و منطقه ای علیه ایران ایجاد کند، در هر صورت ایران در صدد است که اختلافات خود را با کشورهای عربی حل کند، مخصوصا اکنون ایران و عربستان در بغداد در حال مذاکره هستند تا مشکلات خود را حل کنند. اسرائیل در گذشته نیز تلاش کرده بود که مانع توافق نامه برجام شود، تلاش کرده بود کشورهای عربی و اروپایی را علیه ایران بسیج کند ،ولی به هر حال ایران یک کشور اسلامی است و به اعراب نزدیک تر است تا اسرائیل، بنابراین اسرائیل نمی تواند اقدامی جهت. این سخنان از سوی اسرائیل اقداماتی ظاهری است، و مشکلی نمی تواند از اسرائیل حل کند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала