آیا مذاکرات وین از سرگرفته خواهد شد؟

© Photo / IRNAلوان جاگاریان، سفیر روسیه
لوان جاگاریان، سفیر روسیه  - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.08.2021
Telegram
جاگاریان: ایران سیگنالهایی برای ازسرگیری مذاکرات وین ارسال می کند.

به گزارش اسپوتنیک، لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران اعلام کرد که مسکو امیدوار است که مذاکرات وین در خصوص احیای معامله هسته ای ایران بزودی ازسرگرفته شود. سیگنالهایی در رابطه با آمادگی ایران در این خصوص از دولت جدید در تهران دریافت شده است.

سفیر ایران در ادامه افزود:« دولت جدید ایران برای ادامه شرکت ایران در روند مذاکرات وین سیگنالهایی در خصوص اعلام آمادگی آن کشور ارسال می کند. هم اکنون فرایند تشکیل تیم مذاکره کنندگان جریان دارد. امیدواریم که روند مذاکرات هرچه زودتر از سر گرفته شود و طرفین بتوانند به توافق برسند.

روسیه همراه با دیگر اعضای شرکت کننده در برجام (چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریک) منتها تلاش خود را در این زمینه به انجام می رسانند».

وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.08.2021
آمریکا در صورت شکست در احیای توافق با ایران به گزینه های ذخیره روی می آورد

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.

در ماه مه 2019، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه و کنار گذاشتن محدودیت در تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала