تحریم های آمریکا علیه وزیر دفاع و وزیر کشور کوبا

© AP Photo / Ramon Espinosaکوبا و آمریکا
کوبا و آمریکا  - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.07.2021
Telegram
ایالات متحده در قالب «قانون ماگنیتسکی»، آلوارو لوپز میرا وزیر دفاع کوبا را تحریم کرد.

به گزارش اسپوتنیک بر اساس اعلامیه منتشره وزارتدارایی آمریکا، ایالات متحده در قالب «قانون ماگنیتسکی»، آلوارو لوپز میرا وزیر دفاع کوبا و ریاست یکی از واحدهای وزاتر کشور کوبا را تحریم کرد.

قانون ماگنیتسکی، قانونی آمریکایی است که کنگره آمریکا آن را تصویب و باراک اوباما رئیس جمهور این کشور در دسامبر سال ۲۰۱۲ با امضای خود آن را اجرایی کرده است.

شرکت بستنی سازی بن اند جری اسرائیل را تحریم کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.07.2021
شرکت بستنی سازی "بن اند جری" اسرائیل را تحریم کرد

نام این قانون در ارتباط با نام فردی است به نام سرگئی ماگنیتسکی (Sergei Leonidovich Magnitsky) است. ماگنیتسکی (1972-2009) حقوقدان و وکیل دعاوی بود، برای دفتر وکالت آمریکایی «فایراستون دانکن» در روسیه کار می‌کرد و به  صندوق سرمایه‌گذاری انگلیسی هرمیتیج کپیتال منیجمنت (Hermitage Capital Management) مشاوره می‌داد. آمریکا بر اساس قانونی که  خودش آنرا تصویب کرده است علیه افرادی که آن‌ها را در مرگ ماگنیتسکی "مقصر" می‌خواند تحریم‌هایی را برقرار می‌کند.

شایان ذکر است که در بیانیه‌ زاخاروا که در تارنمای وزارت خارجه روسیه منتشر شده، آمده بود: «ما از واشنگتن می‌خواهیم که سرانجام، موضع معینی اتخاذ کند و استفاده از استاندارهای دوگانه را کنار گذاشته و بگذارد دولت ومردم کوبا خود اتفاقات اخیر را بررسی کرده و درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

از ایالات متحده و پیروان آن عدم دخالت در امور یک کشور مستقل خواسته شده است و اگر واشنگتن واقعاً نگران اوضاع انسانی در کوبا است و می‌خواهد به طریقی به کوبایی‌های کمک کند، باید از خود شروع کند، با رفع محاصره (اقتصادی) که از ابتدا مخالفت جامعه جهانی را به همراه داشته است».

گفتنی است اعتراضات در کوبا از یکشنبه 11 ژوئیه آغاز شد. هزاران نفر که خواستار «برگزاری انتخابات آزاد» و حل مشکلات اجتماعی بودند، در آنها شرکت کردند. حامیان دولت فعلی  کوبا پس از فراخوان رئیس جمهور برای بیرون آمدن به خیابان‌ها و مقاومت در برابر تحریکات، راهپیمایی‌های خود را در شهرهای این کشور برگزار کردند. مقامات کوبا گفتند که ایالات متحده در پشت اعتراضات است اما واشنگتن این سخنان را رد کرده و آن را «یک اشتباه جدی» خواند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала