ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

موفقیت جدید نیروهای دولتی افغانستان در نبرد با طالبان

© REUTERS / Ahmad Masoodموفقیت جدید نیروهای دولتی افغانستان در نبرد با طالبان
موفقیت جدید نیروهای دولتی افغانستان در نبرد با طالبان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.06.2021
وزارت دفاع افغانستان از موفقیت در باز پس گیری شهرستان شینواری و ادامه عملیات برای باز پس‌گیری شهرستان سیاه گرد در ولایت پروان، خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که نیروهای دفاعی و امنیتی و بسیج مردمی این کشور طی عملیاتی با وارد کردن تلفات سنگین به طالبان در «شینواری» باعث خروج آنها از این شهرستان  شدند.

وزارت دفاع افغانستان امروز چهارشنبه طی بیانیه‌ای گفت که عملیات برای بازپس گیری شهرستان  «سیاه‌گرد» نیز به شدت ادامه دارد.

محمدابراهیم طاهریان فرد، نماینده ویژه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.06.2021
رایزنی‌ نماینده ایران با مقامات سیاسی و دفاعی افغانستان

چند روز پیش طالبان موفق شد که کنترل شهرستان  شینواری و سیاه‌گرد ولایت «پروان» را به دست بگیرد.

پیشتر نیز وزارت دفاع افغانستان با صدور اطلاعیه‌ای از خارج کردن مجدد دو شهرستان  در ولایت «فاریاب» و همچنین شهرستان  «کلدار» در ولایت «بلخ» در شمال این کشور از کنترل گروه طالبان خبر داده بود.

در اطلاعیه این وزارت خانه آمده است که شهرستان ‌های «خان چهارباغ» و «پشتون‌کوت» در فاریاب و «کَلدار» در بلخ از کنترل طالبان خارج شده است و نیروهای دولتی برای بازپس گرفتن شهرستان‌های از دست رفته در غزنی و پروان نیز پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

گروه طالبان در پیشروی‌های سریع در روزهای اخیر بیش از ۵۰ شهرستان را تحت کنترل خود درآورده تا آنجا که این امر به نگرانی‌ها در مورد احتمال شکست نیروهای دولتی دامن زده است.

مقامات محلی در شمال افغانستان اعلام کرده‌اند که تاکنون حدود پنج هزار خانواده در جریان درگیری میان طالبان و نیروهای دولت افغانستان برای بازپس گرفتن کنترل شهر قُندوز آواره شده‌اند.

در همین حال، روز دوشنبه هفته جاری اعضای مجلس نمایندگان افغانستان خواهان قانونمند شدن نیروهای «خیزش مردمی» برای مقابله با طالبان شدند.

این درخواست پس از آن مطرح شده است که بسیاری از ساکنان بیش از ۱۵ ولایت در روزهای گذشته و در پی پیشروی‌های گروه طالبان، در حرکتی خودجوش، مسلح شده و حمایت خود را از نیروهای دولتی علیه طالبان اعلام کردند.

در مصوبه روز دوشنبه این مجلس، کمیسیون امنیتی و دفاعی مجلس نمایندگان موظف شد که برای ساماندهی این نیروها طرحی را آماده و به مجلس ارائه کند.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала