ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

چگونه واکسن‌های ایرانی کرونا قیمت‌گذاری می‌شوند؟

 واکسن - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.06.2021
کارشناس: امیدواریم تا پایان سال واکسیناسیون همگانی را انجام دهیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایسنا»، دکتر محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو ابراز امیدواری نمود که تا پایان سال واکسیناسیون همگانی انجام شود و تا پاییز هم ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، حداقل یک دوز از واکسن کرونا را دریافت کنند.

وی در ادامه افزود: « قیمت‌گذاری واکسن‌های کرونا بر اساس قیمت تمام شده آن‌ها محاسبه می‌شود. در عین حال قیمت هم بر اساس تامین با ارز نیمایی است. زیرا تمام ارزی که به تولیدکنندگان واکسن برای تولید داده می‌شود، ارز نیمایی است و محاسبه هم بر همان اساس است.

قیمت واکسن‌های کرونای داخلی نسبت به متوسط قیمت‌های واکسن کرونا، بسیار پایین‌تر است. طبیعی است که باید قیمت واکسن‌های داخلی را با متوسط قیمت‌ واکسن‌های مختلف مقایسه کنیم. به هر صورت اینکه بخواهیم پایین‌ترین قیمت را در نظر بگیریم، ‌اجحاف به تولیدکننده است. ضمن اینکه مردم ما هیچ پولی بابت واکسن کرونا پرداخت نمی‌کنند و تزریق واکسن در کشور ما رایگان است. شبکه‌های معاند همیشه در این موارد فضاسازی‌هایی می‌کنند.

 آدامس های ضد کرونا در روسیه تولید می شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.06.2021
آدامس های ضد کرونا در روسیه تولید می شود

امکان انتخابی بودن واکسن کرونا وجود دارد. اولا باید توجه کرد که در کشور ما واکسیناسیون اجباری نیست و هیچکس را به زور وادار به تزریق واکسن نمی‌کنند. برای کرونا هم شاهد بودیم که برخی در سنین بالا که نوبت‌شان بود، برای تزریق واکسن مراجعه نکردند. در عین حال امکان انتخاب نوع واکسن بر اساس موجودی واکسن وجود دارد.

البته در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست. به عنوان مثال کشوری که فقط واکسن کرونای فایزر یا جانسون اند جانسون دارد، در نتیجه افراد باید همان را تزریق کنند. حال اینکه خدا را شکر در کشور ما تنوعی وجود دارد و می‌توانند انتخاب کنند، تزریق واکسن‌ها بستگی به موجودی واکسن کرونا و نظرات همکاران‌مان در معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌ها دارد که در این زمینه تصمیم می‌گیرند.

البته در عین تولید داخلی واکسن، ما واردات را تا جای ممکن ادامه می‌دهیم. زیرا برای ما یک روز انجام زودتر واکسیناسیون علیه کرونا هم مهم است. اگر بتوانیم واکسن وارد کنیم، از آن غفلت نمی‌کنیم. با این حال امید و برنامه‌ریزی اصلی‌مان بر روی تولید داخلی است. منتظر محموله‌های جدیدی هم هستیم، با این حال از آنجایی که بین گفته‌ها و عمل، تفاوت بسیار زیادی است، ‌ممکن است اعلام جزئیات آن، اعتماد عمومی را به نوعی تحت الشعاع قرار دهد، اما برای واردات برنامه داریم و قول‌هایی برای واردات چند میلیون دوز گرفته‌ایم، اما تا به اجرا نرسد، جزئیات آن را اعلام نمی‌کنیم. بنابراین اگر سازمان غذا و دارو هیچگاه درباره این پیش‌بینی‌ها جزئیاتی اعلام نمی‌کند، به این دلیل است که می‌خواهد اعتماد عمومی حفظ شود.

امیدوار هستیم تا پایان سال تمام جمعیت کشور را واکسینه کرده و واکسیناسیون همگانی را انجام دهیم و تا پاییز هم ان‌شاءالله ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، حداقل یک دوز از واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

با تغییر دولت هم تغییری در روند واکسیناسیون ایجاد نخواهد شد. واکسیناسیون علیه کرونا مساله‌ای نیست که با تغییر نفرات، دچار تغییر شود. این موضوع مساله‌ای حاکمیتی است و تغییر افراد و مسئولان تغییری در روند واکسیناسیون ایجاد نمی‌کند».

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала