گزارش و تحلیل

آینده ایران را فناوری خواهد ساخت، نه بشکه‌ های نفتی

© Sputnikآینده ایران را فناوری خواهد ساخت، نه بشکه‌ های نفتی
آینده ایران را فناوری خواهد ساخت، نه بشکه‌ های نفتی  - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.06.2021
Telegram
گل‌ فشان پدیده ‌ای طبیعی است که طی آن گل و لای از زیر زمین به شکل چشمه ‌وار به سطح زمین می ‌رسد و ممکن است از یک یا چند دهانه تشکیل شده باشد و به طور مداوم گل سرد از آن به خارج پرتاب می شود.

به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران، دکتر کامبیز مهدی ‌زاده مدیر طرح توسعه نوآوری‌ ها و فناوری‌ های حوزه زمین ‌شناسی، معدن و صنایع معدنی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست خبری و آیین رونمایی از مستند رخساره زمین "گِل ‌فشان، جوش و خروش زمین" گفت: قول داده بودیم که زیبایی ‌های زمین ‌شناسی و میراث زمین‌ شناختی ایران را به نمایش درآوریم و امروز خوشحالم این مهم محقق شده است. ما راهی جز اعتماد به جوانان نداریم، آینده دنیا را فناوری‌ ها خواهند ساخت نه بشکه‌ های نفتی!

افشای آموزش نظامی قاتلان خاشقجی در آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.06.2021
افشای آموزش نظامی قاتلان خاشقجی در آمریکا

بعد از این همه مدت هنوز نتوانسته ‌ایم جاذبه‌ های زمین گردشگری و ژئوتوریسم ایران را به دنیا معرفی کنیم. ایران بهشت زمین‌ شناسی جهان است اما قدر این موهبت را ندانسته ‌ایم! هیچ طرح و برنامه‌ ای درباره زمین گردشگری و ژئوتوریسم به صورت مدون تا به امروز ارائه نشده است و تاکید می‌ کنم معاونت علمی اولین سازمانی بود که بعد از این همه سال قدم در این راه گذاشت و به لطف خدا موفق هم بوده است. با تکیه بر فناوری و نوآوری امروز میراث زمین شناختی ایران را به دنیا معرفی کردیم. برای اینکه زمین ‌شناسی پیشرفت کند نیازمند روش ‌های روز اکتشافی هستیم.

گل‌ فشان پدیده ‌ای طبیعی است که طی آن گل و لای از زیر زمین به شکل چشمه ‌وار به سطح زمین می ‌رسد و ممکن است از یک یا چند دهانه تشکیل شده باشد و به طور مداوم گل سرد از آن به خارج پرتاب می شود. در ایران عزیز ما علاوه بر شمال کشور در استان سیستان و بلوچستان در شهرستان کنارک گل ‌فشان زیبایی داریم. ما سعی کردیم در این مستند، برای اولین بار گل ‌فشان‌ های زیبای استان گلستان را که در منطقه بی نظیر است را به تصویر بکشیم و بر خلاف اینکه اظهار می شد این گلفشان ها خاموش اند، نشان دادیم که تمامی گل ‌فشان ‌های استان گلستان فعال‌ اند.

وی تاکید کرد: با کاهش ذخایر موجود معدنی، باید روند تحول جدیدی با استفاده از فناوری و نوآوری در کشف ذخایر بزرگ معدنی ایجاد کنیم. با چکش نمی ‌توان اکتشاف کرد! باید به سمت استفاده از ابزارهای جدید اکتشافی برویم، باید به سمت اکتشاف سیستماتیک برویم، باید در بخش زمین‌ شناسی و معدن جذابیت اقتصادی ایجاد کرد، این کار پیچیدگی علمی و فنی خود را دارد، نیاز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری است، با شعار نمی ‌توان اکتشاف در عمق انجام داد! کلمات در زمین نفوذ نمی‌ کنند بلکه این ابزار و فناوری است که در زمین پیشروی می‌ کند. نباید راه اصلی را فراموش کرد و به سمت پروژه ‌های کوچک مقیاس حرکت کرد. این خطای بزرگی است و بازگشت به عقب است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.06.2021
گزارش و تحلیل
رئیسی: اولویت برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در این سرزمین حفظ میشود

مدیر طرح توسعه نوآوری ‌ها و فناوری ‌های حوزه زمین‌ شناسی، معدن و صنایع معدنی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه پیشرفت دنیا از اکتشافات معدنی روباز و سطحی به سمت عمق متذکر شد و افزود: ما در این راه عقب افتاده ‌ایم. عمق پوشش اکتشاف در دنیا ۷۹ الی ۱۰۰ متر است ولی برای ایران ۱ الی ۵ متر است این یعنی فاجعه! دنیا از معادن روباز به سمت اکتشافات معادن زیر زمینی رفته است. ۵۰ تا ۷۲ درصد معادن در عمق ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری قرار دارد، این به چه معناست؟ یعنی باید اطلاعات خود را در زیر سطح افزایش دهیم. از خواب بیدار شویم، ما اگر به سمت اکتشاف در عمق نرویم، اگر به سمت استفاده از باطله های معدنی نرویم، اگر به سمت استحصال عناصر نادر خاکی و زمین‌ شناسی دریایی نرویم در علم معدن و زمین ‌‎‌شناسی خاک می‌ شویم. چرخ هسته‌ ای و نفت ما با زمین ‌شناسی میچرخد، چه بخواهید و چه نخواهید، باید به این علم توجه کنید. اگر امروز باریت و بنتونیت نداشتیم صنعت نفت ما فلج بود.

دکتر کامبیز مهدی زاده روسیه را از پیشتازان تولید عناصر نادر خاکی دانسته و اظهار داشت: زمانی بود که باطله‌ های معدنی فضا اشغال می ‌کرد و منجر به آسیب‌ های زیست محیطی می ‌شد، امروز باطله‌ های معدنی با کاهش عیار معادن و بهبود فناوری استخراج و فراوری حکم الماس‌ های خفته و طلا را دارند و اما عناصر نادر و خاکی، امروز چین در جنگ تجاری با آمریکا از امتیاز عناصر نادر خاکی بهره می‌ گیرد و تهدید می ‌کند که مانع صادرات این عناصر به آمریکا می‌شود. بعد از چین بزرگترین تولید کننده عناصر نادر خاکی استرالیا است، روسیه، هند و برزیل نیز در این صنعت پیشتاز هستند.

دانشمندان: ممکن است خاک مریخ باعث یک فاجعه بیولوژیکی در کره زمین شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.05.2021
دانشمندان: ممکن است خاک مریخ باعث یک فاجعه بیولوژیکی در کره زمین شود

امروز در برنامه ۱۰ روزه رئیس جمهور آمریکا یکی از مهمترین اقدامات آن گسترش بازیافت و استفاده مجدد از مواد معدنی و حیاتی می ‌باشد و آغاز استخراج لیتیم در صحرای کالیفرنیا و پروژه‌ های عناصر نادر خاکی در کلرادو و نوادا با همین هدف انجام شده است. در شانزدهم ژانویه جزئیات همکاری بین ۴ کشور ژاپن، امریکا، استرالیا و هند در رابطه با مشارکت در زمینه عناصر نادر خاکی و قطع وابستگی به چین فاش شد که این نشان از اهمیت عناصر نادر خاکی دارد. ایالات متحده ۳۵ ماده معدنی از چین تامین می کند که ۱۴ مورد از آن وابستگی کامل به چین دارد. از مقام معظم رهبری خواهش می ‌کنم دستوری را صادر کنند که تمامی مسئولین و دست ‌اندرکاران در حوزه زمین شناسی و معدن از کاربرد عناصر نادر خاکی که استراتژیک و راهبردی است، غافل نشوند. آینده ایران در گرو توجه به عناصر نادر خاکی است، نه دلار‌های نفتی. آینده را عناصر نادر خاکی خواهند ساخت نه شعار ها و وعده های تو خالی!

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала