ایران چه مقدار نفت برای صادرات دارد؟

نفت - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.06.2021
Telegram
ایران در صورت رفع تحریم ها می تواند به سرعت تولید نفت خود را از ۲.۱ میلیون بشکه فعلی به ۳.۶ میلیون بشکه در روز برساند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «رویترز»، در صورت امضای قرارداد اتمی با آمریکا، ایران می‌تواند به سرعت میلیون‌ها بشکه نفت خود را که در ذخایرش نگه داشته است، وارد بازار کند.

ایران ۲۰۰ میلیون بشکه نفت آماده برای صادرات دارد. میزان نفت ذخیره شده ایران روی خشکی و دریا ۲۰۰ میلیون بشکه تخمین زده می شود. ایران در صورت رفع تحریم ها می تواند به سرعت تولید نفت خود را از ۲.۱ میلیون بشکه فعلی به ۳.۶ میلیون بشکه در روز برساند.

 گفتنی است، ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفتی دنیا را در اختیار دارد و وابسته به درآمدهای نفتی است. با امضای قرارداد اتمی با آمریکا، سطح تولید ایران به سطح قبل از تحریم ها باز می‌گردد ولی این اتفاق به خاطر سالها سرمایه‌گذاری پایین در میادین نفتی و کاهش تولید، زمان می برد. انتظار می‌رود شرکت ملی نفت ایران صادرات نفت خود را از ذخایر روی خشکی و دریا آغاز کند که احتمالاً به 200 میلیون بشکه می رسند.

نواک: بازگشت نفت ایران به بازار جهانی باید لحاظ شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.06.2021
نواک: بازگشت نفت ایران به بازار باید لحاظ شود

 به این ترتیب ایران می‌تواند به مدت شش ماه، یک میلیون بشکه در روز نفت اضافی که یک درصد عرضه جهانی نفت را تشکیل می‌دهد صادر کند.

 ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت اف جی ای و مشاور بازار نفت، گفت:«ایران طی چند ماه پس از برداشته شدن تحریم ها، از حدود 60 میلیون بشکه ذخایر نفت خام خود استفاده می‌کند که 30 تا 35 میلیون بشکه آن طی دو سال گذشته جمع آوری شده‌اند».

 طبق گفته همایون فلکشاهی یکی از تحلیل گران موسسه کپلر، تخمین زده می شود حدود 78 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی در ایران بر روی آب ذخیره شده باشند. این رقم در سال گذشته میلادی برابر با 41 میلیون بشکه در روز بود. نفتکش‌های زیادی نزدیک به بازارهای شرق آسیا متوقف شده اند و آماده فروش نفت هستند.

تقاضای جهانی برای نفت به دنبال بهبود اقتصاد جهان از بحران کرونا رو به افزایش است و تولیدکنندگان اوپک و متحدانش در مورد افزایش عرضه خود محتاطانه عمل می‌کنند تا از شوک ورود نفت ایران جلوگیری شود.

 مقامات ایران در مورد افزایش سریع تولید نفت خوشبین هستند و طبق گفته یکی از مقامات وزارت نفت ایران، بیشتر تولید از دست رفته را می توان طی یک ماه احیا کرد ولی ناظران نفتی انتظار دارند زمان بیشتری طول بکشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала