حدود 10 روز مذاکرات وین متوقف خواهد شد

مذاکرات وین - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.06.2021
Telegram
دیپلمات‌های غربی: هرچه ایران بیشتر توافق هسته‌ای را نقض و مواد اتمی تولید کند، احیای این توافق سخت‌تر خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «رویترز»، پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، 2 دیپلمات غربی اعلام کردند که حدود 10 روز مذاکرات وین متوقف خواهد شد. مقام‌های غربی هشدار داده‌اند که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای نمی‌تواند به‌طور نامحدود و بدون سرانجام ادامه پیدا کند.

مقام‌های ایرانی و غربی گفته‌اند که انتخاب ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس جمهور جدید، موجب تغییر موضع ایران در مذاکرات نخواهد شد.

آمریکا: آیت الله خامنه ای تصمیم گیرنده برجام است نه رئیسی - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.06.2021
آمریکا: آیت الله خامنه ای تصمیم گیرنده برجام است نه رئیسی

به گفته دیپلمات‌های غربی: «هرچه ایران بیشتر توافق هسته‌ای را نقض و مواد اتمی تولید کند، احیای این توافق سخت‌تر خواهد شد. همان طور که قبلاً نیز تأکید کردیم، زمان به‌نفع هیچ کسی نیست. این مذاکرات نمی‌تواند بدون پایان و سرانجام باشد. سخت‌ترین مسائل در این مذاکرات هنوز حل‌وفصل نشده است».

دور ششم مذاکرات وین به‌منظور احیای برجام روز شنبه 22 خرداد ماه با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین آغاز شد و همان روز عباس عراقچی در اظهاراتی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران بدون رسیدن به خواسته‌های کلیدی خودش قطعاً توافق نخواهد کرد.

با استناد به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، تهران در مذاکرات وین از آمریکا درخواست ضمانت کتبی عدم‌خروج مجدد واشنگتن از برجام را خواسته است که دولت بایدن از ارائه این ضمانت‌نامه عاجز است.

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران از آوریل تاکنون در شهر وین آغاز شده است تا تهران و واشنگتن بار دیگر به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال 2018 میلادی به‌طور یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های شدیدی را علیه تهران اعمال کرده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала