ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

ولیعهد سابق اردن با کمک عربستان می خواست به قدرت برسد

© REUTERS / MAJED JABERحمزه بن حسین ولیعهد سابق اردن
حمزه بن حسین ولیعهد سابق اردن - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.06.2021
صدور کیفر خواست در پرونده کودتای نافرجام در اردن روشن ساخت که ولیعهد سابق اردن برای رسیدن به قدرت دست به دامن ریاض شده بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سایت سعودی لیکس، کیفرخواست نشان داد که شاهزاده حمزه بن حسین ولیعهد سابق اردن، برای رسیدن به تاج و تخت و سلطنت اردن جاه طلبی شخصی داشته و برای رسیدن به این هدف بیهوده تلاش کرد حمایت عربستان را نیز به دست آورد.

متهمین اصلی پرونده کودتا در اردن محاکمه می‌ شوند - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.06.2021
متهمین اصلی پرونده کودتا در اردن محاکمه می‌ شوند

چهارم آوریل دولت اردن اعلام کرد: شاهزاده حمزه ۴۱ ساله و اشخاصی دیگر در طرح‌ هایی با هدف برهم زدن امنیت و ثبات اردن دست داشتند.

این دولت ۱۸ تن از جمله باسم عوض الله رئیس اسبق دیوان پادشاهی اردن و شریف حسن بن زید نماینده پادشاه اردن در عربستان، را بابت این اتهام بازداشت کرد.

مطابق کیفر خواست ۱۳ صفحه‌ ای که توسط تلویزیون رسمی اردن در سایت اینترنتی خود منتشر شده است، شاهزاده حمزه با نقض احکام قانون اساسی اردن مصمم بود که جاه طلبی شخصی خود را برای رسیدن به قدرت در پادشاهی اردن تحقق بخشد.

وی برای رسیدن به هدف خود، از خط مشی و قانون اردن تخطی و تلاش کرد از غم و اندوه و مشکلات مردم و هر حادثه‌ ای که در این کشور رخ می‌ دهد، مانند تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا سوء استفاده کرده تا در خط مشی نظام حاکم تردید ایجاد کند، علیه این نظام تحریک کند و میان اقشار جامعه فتنه و ناامیدی ایجاد کند.

در این کیفر خواست آمده است: شریف حسن بن زید طرح‌ های ضد نظام حاکم دارد و در یکی از نشست‌ ها اسم متهم باسم عوض الله را نزد شاهزاده حمزه مطرح کرد تا با توجه به نوع شغل وی و نیز به واسطه نزدیکی‌ اش به مسئولان سعودی و ولیعهد این کشور و شبکه روابط خارجی با فراهم کردن حمایت خارجی به آن دو کمک کند.

در این کیفر خواست اتهام آمده است که شاهزاده حمزه، عوض الله و شریف حسن در همه دیدارهای خود خط مشی پادشاه اردن را می‌ کوبیدند.

آنها بر طرح موضوعاتی که میان اقشار جامعه فتنه ایجاد خواهد کرد و تحریک برخی گروه‌ ها علیه نظام دولت و سرویس‌ های دولتی تاکید کردند.

طی روزهای آینده محاکمه عوض الله و شریف حسن که در پرونده فتنه بازداشت شدند، در دادگاه امنیت ملی اردن شروع می‌ شود. در صورت محکومیت با حکم حبسی که به ۲۰ سال می‌ رسد، رو به‌ رو هستند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала