ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اعتراض ایران به تعلیق حق رای در سازمان ملل

© AP Photo / Vahid Salemiاعتراض ایران به تعلیق حق رای در سازمان ملل
اعتراض ایران به تعلیق حق رای در سازمان ملل - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.06.2021
محمد جواد ظریف، طی نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، تحریم های شدید و یکجانبه بانکی ایالات متحده امریکا را دلیل عدم پرداخت سهم ایران به سازمان ملل دانست و تعلیق حق رای جمهوری اسلامی ایران بواسطه این عدم پرداخت را رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، طی نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، تحریم های شدید و یک جانبه بانکی ایالات متحده امریکا را دلیل عدم پرداخت سهم ایران به سازمان ملل دانست و تعلیق حق رای جمهوری اسلامی ایران بواسطه این عدم پرداخت را رد کرد.

دیدار ظریف با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.06.2021
دیدار ظریف با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن

وزیر امور خارجه ایران در این نامه تصریح کرد: همانطور که شما و در حقیقت همه دنیا به خوبی آگاه و مطلع هستید، مردم ایران تحت بی سابقه ترین جنگ اقتصادی (در واقع تروریسم اقتصادی) پیرو تصمیم دولت ترامپ برای خروج یک جانبه آمریکا از برجام (که به صورت بی شرمانه ای تا به امروز توسط جانشین او به عنوان اهرم چانه زنی ادامه یافته است) قرار دارند.

ظریف در این نامه اقدام سازمان ملل در مجازات مردم ایران بواسطه سلب حق رای آنها در این سازمان را غیر منطقی و نادرست خوانده و اضافه کرد: مردم ایران به اجبار یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل از انتقال پول و منابع خود برای خرید حتی دارو و غذا (چه برسد به پرداخت بدهی‌ های معوق سازمان ملل) منع شده اند و متاسفانه دبیرخانه سازمان ملل ظرف سه سال گذشته در قبال این جنایت علیه بشریت بی اعتنا بوده است.

وی تاکید کرد: اقدامات غیر قانونی آمریکا در جنگ و تروریسم اقتصادی به ظرفیت ایران برای انتقال سهم مالی خود به سازمان ملل و تعداد دیگری از سازمان‌ های بین المللی آسیب رسانده است و این عدم انتقال نتیجه مستقیم محدودیت شدید روابط بانکی ایران با دنیای خارج و مسدود کردن منابع نقدی چند میلیارد دلاری ملت ایران در کره جنوبی، ژاپن، عراق و دیگر بانک ها بوده است.

ظریف از اینکه یک عضو موسس سازمان ملل متحد به دلیل وجود شرایطی کاملاً خارج از کنترل خود، که ناشی از اقدامات غیرقانونی و یکجانبه دولتی دیگر بوده، از حق رأی خود محروم شده ابراز تاسف نمود.

وزیر امور خارجه ایران خاطر نشان ساخت: منشور ملل متحد این اختیار را به مجمع عمومی می دهد که تصمیم بگیرد "عدم پرداخت (سهم مالی) ناشی از شرایط خارج از کنترل عضو بوده است" و در این صورت آن کشور همچنان امکان رای دادن خواهد داشت، بر این اساس جمهوری اسلامی ایران اطلاعیه تعلیق حق رای خود را رد می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پایان افزود: جمهوری اسلامی ایران کاملاً به انجام تعهدات مالی خود در قبال سازمان ملل متحد متعهد است و به محض اینکه این شرایط تحمیلی، یعنی اقدامات قهرآمیز غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده برداشته شود، به تمامی تلاش های خود در راستای تسویه سهم مالی معوق خود نسبت به سازمان ملل و سایر سازمان‌ های بین المللی ادامه خواهد داد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала