متشنج شدن دوباره اوضاع در مرز قرقیزستان با تاجیکستان

© Sputnik / ورود به گالری تصاویرمتشنج شدن دوباره اوضاع در مرز قرقیزستان با تاجیکستان
متشنج شدن دوباره اوضاع در مرز قرقیزستان با تاجیکستان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.06.2021
Telegram
مرکز مطبوعاتی اداره مرزبانی قرقیزستان اعلام کرد اوضاع در مرزهای قرقیزستان و تاجیکستان بار دیگر متشنج شده است.

به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی اداره مرزبانی قرقیزستان گفت:"طرف تاجیکی با نقض تمام توافق های قبلی بین هیئت های دولتی دو کشور در مورد تعیین حدود و علامت گذاری مرز قرقیزستان و تاجیکستان 4 ژوئن 2021، حدود ساعت 03:00 بامداد  شروع به نصب یک کانتینر در یک بخش تعیین تکلیف نشده مرز در بخشی از استان اوش کرده و تا یک هزار متر در اعماق قلمرو جمهوری قرقیزستان پیشروی کرده است".

گفتگو درباره درگیری مرزی تاجیکستان و قرقیزستان در دیدار پوتین و رحمان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.05.2021
گفتگو درباره درگیری مرزی تاجیکستان و قرقیزستان در دیدار پوتین و رحمان

به گفته وی، "از ساعت 6.00 (4 و 30 دقیقه بامداد به وقت تهران) اوضاع در مرز همچنان متشنج است، طرف تاجیکی کانتینر خود را در قسمت علامت گذاری نشدهای  از مرز دولتی در این منطقه رها کرد و ششصد متر از آن فاصله گرفت." اداره مرزبانی قرقیزستان می گوید علاوه بر این "از طرف تاجیکستان" تجمع  نیروهای نظامی در اتومبیل ها و وسایل نقلیه زرهی سبک مشاهده میشود "

اداره مرزبانی قرقیزستان تأکید کرد: "طرف قرقیزستانی در حال اتخاذ تدابیری برای تنظیم اوضاع در سطح نمایندگان ادارات مرزبانی دو کشور است  اما مقامات مرزبانی جمهوری تاجیکستان به تماس های تلفنی پاسخ نمی دهند."

خاطرنشان می شود مرزبانان قرقیزستان تقویت شده اند.

بیشکک همچنین دوشنبه را به نقض توافق های قبلی در مورد تنش زدایی متهم کرده است.

سخنگوی دولت قرقیزستان در این رابطه گفت: "طرف تاجیکی ، با نقض توافق های قبلی ، اوضاع را در مرز دولت قرقیزستان و تاجیکستان متشنج کرده  ، که با روابط خوب و توأم با حسن همجواری دو کشور مطابقت ندارد".

پیشتر درگیری بین ساکنان مناطق مرزی دو کشور بر سر آب در 29 آوریل به درگیری مسلحانه تبدیل شده بود . درگیری بین مرزبانان بیش از شش ساعت به طول انجامید. 36 شهروند قرقیزستان کشته و حدود دویست نفر زخمی شدند. تاجیکستان از 19 کشته و 87 زخمی خبر داد. بیش از سیصد خانه و تاسیسات زیربنایی تخریب یا سوزانده شدند.

عصر روز 29 آوریل ، طرفین در مورد آتش بس و عقب نشینی نیروها از مرز توافق کردند  اما روز بعد تبادل آتش از سر گرفته شد. سپس پیمان آتش بس دیگری در اواخر بعد از ظهر 30 آوریل حاصل شد و همه سربازان از تاجیکستان در تاریخ 1 مه سرزمین قرقیزستان را ترک کردند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала